Söyleşiler

Söyleşi: Yahya Karaoğulları ile Online Girişimciler için Eşsiz Bir Kaynak İsteveyap.com

0
Media Interview - journalists with microphones interviewing formal dressed politician or businessman.

Online Bir İş Yapmak ve Para Kazanmak Üzere Motivasyon ve Gerçekten İşe Yarar Bilgiler Arıyorsanız Tebrikler, Sonunda Onu Buldunuz!

İste ve Yap ‘tek iş’ veya ‘ek iş’ olarak internetten para kazanmak isteyenler için, internette günlük birkaç saatini geçirebilecek kadar vakti olanlar için, bu vakitlerini hem keyifli hem de kazançlı geçirmeleri adına onlara yardımcı olan bir topluluk. Blog yazmak popülerleştikçe ve blog yazarlığı profesyonel bir iş alanı haline geldikçe, her gün daha fazla insan blog yazarak para kazanmak mümkün mü sorusunu soruyor. İste ve Yap ile kendi çıktığı online kazanç yolculuğunda edindiği tecrübeleri paylaşan Yahya Karaoğulları hem finansal özgürlük macerasına devam ediyor, hem de finansal özgürlüğe kavuşmak isteyen yüzlerce ve binlerce insana rehberlik ediyor. Geniş kitlelerin ilgisini ve sempatisini kısa bir zaman içerisinde kazanmayı başaran ve üç bini aşkın abonesi olan isteveyap.com içinde başarma potansiyeli ve girişimcilik ruhu olan her genç için önemli ve eğlenceli bir motivasyon kaynağı. Özellikle genç vurgusu yaptık çünkü Yahya Bey “özgür olmak için genç olmak gerekir” diyor ve bunu şöyle açıklıyor: “Genç olmak yaşla ilgili değildir. Ben ne yaşlı gençlerle karşılaştım; fiziksel yaşı yirmilerde, fakat zihni tamamen karanlık, çökmüş ve yılgın… ve ne 45’likler gördüm ki neşe dolu, enerji dolu, onca başarısına rağmen onları geride bırakmış ve yapacağı yeni işlerin, yeni başarıların heyecanıyla dolu! Evet, özgür olmak genç olmak demektir ve genç olmak tamamen genç hissetmekle ilgilidir. Ne yaptığınızla, ne yaşadığınızla, ne arzuladığınızla ilgilidir. Başarmak için tutku sahibi olmak gerekir. Çünkü hayallerinize ve dolayısıyla özgürlüğünüze ulaşmak için sizi tetikleyen en büyük güç içinizdeki tutkudur.”

* * *

Söz online kazanç ve girişimcilik konularına geldiği zaman iyice keyiflenen ve heyecanlanan Yahya Karaoğulları şunları söylüyor: “Bugün herkes bana evden para kazanmak, evden çalışmak, internetten para kazanmak konularını soruyor. Burada ince bir çizgiyle iki insan tipini birbirinden ayırıyorum. Bunlardan birincisi “yattığım yerden, hiçbir şey yapmadan, ya da iki üç günde bir bilgisayar başında keyfime göre bir şeyler yaparak para kazanayım” diyen kolaycı ve –kusura bakmasınlar ama– tembel insanlar. Bunları dışarıda tutuyorum. Ne yazık ki bunlar kaybedenlerden oluyorlar. Ve ne mutlu ki bu grubun bir kısmı sonradan da olsa doğru olan yaklaşıma yüzünü dönüyor ve ikinci gruba dahil oluyorlar. İkinci grup ise belli bir yeteneği veya bilgisi olan, bunu insanlarla paylaşmaya hazır ve istekli olan, yazmayı veya konuşmayı seven ve bu konuda çaba harcamayı göze almış insanlardan oluşuyor. İşte bu grup İste ve Yap Topluluğunu oluşturuyor ve her geçen gün bu topluluğu biraz daha büyütüyorlar. Sorularıyla, paylaşımlarıyla sürekli kaynayan bir deneyim kazanında çorbaya tuz, biber ve lezzet katıyorlar. Ve bu çorbadan hep birlikte faydalanıyorlar.” Nasıl bir kazan bu? Ve çorbası yani faydaları nedir? Online kazanç, online girişimcilik, evden çalışmak, evden para kazanmak, yazarak kazanmak, blog gelirleri üzerinden geçimini sağlamak ve nihayet finansal özgürlük elde etmek noktasında hep dağınık olarak konuşulan internet ortamını derleyip toparlayarak bir platform kurdum. Bu platforma herkesi koyduk; en tecrübelisinden en yenisine, yıllarını online dünyada geçirmişinden sıfır bilgisi olanına kadar… İşte içinde her tür lezzetin olduğu kazan budur. Faydalarına gelirsek bu aşın ana maddesi bilgidir. Bilgi güçtür. Bilgi, deneyimler, paylaşım. Hep özgürlükten bahsediyoruz biliyorsunuz. Finansal özgürlük diyoruz. Sloganı bu olan bir platformun kendisi de her şeyden önce özgür olmalı. Hiçbir şeyi saklamadan, olduğu gibi paylaşmalı. Ayrıca sadece bizim verdiğimiz bilgiler de yeterli olmaz, olamazdı. İnsanlar da bu ortamda özgürce konuşmalı, soru sormalı, cevap vermeli ve paylaşmalı. O yüzden böyle bir ortamın oluşması için uzun uzun düşündüm. Günler boyunca düşündüm. Ve insanlara herşeyi sunan, geniş, özgür ve doyurucu bir ortam sunmalıyım dedim. Öyle ki bu siteye girenler hem aradığı bilgiye ulaşmalı, hem sorduğundan daha fazlasını öğrenebilmeli, hem de orada rahat olmalı. Bunların hepsini düşünerek makaleler, sesli ve görüntülü paylaşımlar, webinarlar (internet seminerleri), ünlülerle röportaj ve söyleşiler ve daha birçok harika şeyi sunan bir web sitesi çıkarttık ortaya. İste ve Yap bir web sitesinden daha öte bir platform oldu ve beklediğimden çok daha hızlı bir katılımla, gerçek anlamda bir topluluğa dönüştü. Güzel oldu.

* * *

İnsanlara İste ve Yap’ta ne anlatıyorsunuz? Paylaşılan nedir? İnsanlara bir yerlere bağlı kalmaktan, kendinizi kısıtlamaktan, mahkum etmekten kurtulun, zincirlerinizi kırın diyoruz. İstemediğiniz işte çalışmak zorunda değilsiniz, hatta çalışmamalısınız diyoruz. İstemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda değilsiniz diyoruz. Fikirleriniz varsa bunları hayata geçirin, en azından deneyin diyoruz. Potansiyellerini kullanmalarını tavsiye ediyoruz, onlara moral, motivasyon ve cesaret vermeye çalışıyoruz. Çünkü bu potansiyel insanlarda var, çünkü insanlar mutsuz, insanların çoğu istemediği işlerde çalışıyorlar, istemedikleri bir hayatı yaşamaya çalışıyorlar, sevmedikleri şeylerin arasında kısılıp kalıyorlar. Ve bunu hak etmiyorlar. Birçokları potansiyelinin farkında bile değil. Biz sadece biraz daha görüş açısı sunmak istiyoruz. Özgürce yaşamak, para kazanmak, sevdiğin bir şeyleri yaparak hayatını sürdürmek ve özgürleşmek mümkün diyoruz. Bunu nasıl yapabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz. Aynı yollardan geçen, aynı sancılarını yaşayan bir kişi olarak ben nasıl başarabileceklerini, finansal özgürlüğümü nasıl elde ettiğimi ve bu yoldaki tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Ve beni seven ve takip eden insanlara ilham olmaya çalışıyorum. İste ve Yap‘a gelen bir kişi şunları öğrenebiliyor:

Genelde bir başarıyı yakalamış olan insanlar bilgilerini paylaşmazlar? “Evet, dediğiniz doğru yani ‘genel olarak’ öyle. İnternette ve diğer sosyal ortamlarda belli başarılar yakalamış olan insanların çoğu, bildiklerini anlatmazlar. Bunun kendilerine ait bir sır olarak kalmasını isterler. Halbuki hiçbir şey sır olarak kalamaz. İnsanoğlu er geç her bilgiye ulaşacaktır. Öyleyse bunu saklamaya çalışmanın bir anlamı da yoktur. Bu kimsenin başarısından bir şey kaybettirmez. Aksine sevilen biri olmanıza yarar. İnsanlar bilgiyi ve tecrübeyi paylaşmalılar. Elbette en önemli sırlar, püf noktaları ve köşe taşları satılmak üzere özel bazı yayınlara saklanabilir, ücretli seminerlerde anlatılabilir. Fakat ben İste ve Yap’ı açarken Türkiye’de bu yolda kendini gerçekten feda etmiş veya edecek bir kimse ya da oluşum henüz yoktu. Birkaç benzer blog olsa da hala onun yerine geçebilecek bir site yok gibi görünüyor. Ben her şeyi kendim tecrübe ettim. Aylar boyunca ve geceleri sabahlara kadar gözlerim kanlanıncaya dek onlarca ve yüzlerce web sitesinde, yabancı bloglarda gezindim, makaleler ve araştırmalar okudum, seminerlere ve webinarlara katıldım, ücretli e-kitaplar satın aldım, ücretsiz de bir sürü e-kitap ve yayınlar indirdim bilgisayarıma. Tüm bunlar online girişimcilik ve online kazanç üzerine yol haritalarını şekillendirdi kafamda. Çok önemli detaylar ve ipuçlarını öğretti. Beyin fırtınaları arasında dolaşıp durmama vesile oldu. Sonunda yavaş yavaş isteveyap.com’u açacağım noktaya doğru ulaştırdı beni. Hala okumaya, araştırmaya devam ediyorum. Hala öğrenmeye devam ediyorum. Çünkü öğrenmenin sonu yok. Dünyadaki tüm kitapları da okusanız, her şeyi öğrenmiş olamazsınız. Her zaman öğrenebileceğiniz daha fazla şey vardır. Çünkü insan gelişmeye her zaman devam etmelidir. Kişisel gelişimin sonu yoktur. Örneğin başarı bir günde gelen bir şey değildir. Ben isteveyapı açtım ve tamam, başarılı oldum, diye bir şey yoktur. Bir gecede şöhret oldu hikâyesi aslında gerçek değildir. Bir gecede saman alevi gibi parlayıp sonra aynı hızla sönen onlarca yalancı başarı hikâyesi var aklımızda. Gerçek başarı bir günde gelmez. Ya da tek bir olayla başarılı olunmaz. Bir site hızlıca yükseliyorsa, bir kitap bir günde satış patlaması yapıyorsa bunun geçmişinde mutlaka büyük bir gayret ve uzun süren çalışmalar var demektir. Dolayısıyla isteveyap.com’un başarısı da bir günde kazanılmış ya da sırf açıldığı için yakalanmış bir başarı değildir. İste ve Yap yıllara dayanan tecrübeler, kazanımlar, kayıplar, başarı ve başarısızlıklarla bina edilmiş bir web sitesidir. Ve aynı yolda ilerlemek, benzer başarıları yakalamak, para ve itibar kazanmak, kariyer oluşturmak isteyenler için bir rehberlik ve yol haritası sunmak maksadıyla var olmaktadır. Herkesi bekliyoruz.”

Ürünlerimi İnternetten Nasıl Satarım

Bir Önceki Yazı

Sevgililer Gününe Özel Gülleri Nasıl Satarım

Bir Sonraki Yazı

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir