Dijital Pazarlama

Renklerin Satışa Etkisi: Bir Tonla Değişir Her Şey…

0
renklerin satış üzerindeki etkisi

Markaların Renkli Seslenişi

Renklerin satışa etkisi ne kadar gerçek sizce? Hemen söyleyelim: Çok fazla.

Dijital pazarlamada, renklerin psikolojisi hem web siteniz hem de tüm dijital varlıklarınızın sunumu açısından oldukça önemli. Peki sizin marka karakteriniz hangi renk? Satışları artırmak için doğru renkleri nasıl seçmelisiniz? Bu yazıda bu sorulara cevaplar bulmak için bazı ipuçlarını elde edebilirsiniz.

Gözümüzü dünyaya açtığımız andan itibaren, renkler bizimle! Canlı, cansız tüm varlıklar renklerle anlam kazanıyor. Her renk, her insanda bir kavramı çağrıştırıyor. Renklerin gizemli dünyasından, markaların satış – pazarlama üzerindeki stratejik etkisine doğru bir yolculuk yapalım.

İlk kez 17. yüzyılda fizik alanında Isaac Newton tarafından yapılan ışık-prizma deneyinde, çarkta 7 renk belirlendi. Renkler ana ve ara, sıcak, soğuk ve nötr renkler olarak gruplandırıldı. Sonrasında renklerin insan davranışlarında, satın alma alışkanlıkları üzerindeki etkisi fark edildi. Bu stratejik farkındalığa sahip pazarlama departmanları, markanın kurumsal kimlik çalışmalarında renklerin diline önem vererek marka satışlarının artmasına yardımcı oluyor.

Rakamlarla Renklerin Satışa Etkisi: Renklerin Etkisi Nasıl Hayata Geçiyor

Yapılan araştırmalara göre, satışa sunulan ve benzer markalara kıyasla daha fazla talep gören ürünlerin tercih edilme sebepleri arasında, ses ya da koku %1, doku %6 ve dış görünüş %93 oranında yer alıyor. Bunu, renklerin bilinçaltımıza gönderdiği şifrelerle anlamlandırabiliriz.

Hatta tüketicilerin %80’i, rakiplerine kıyasla tercih ettikleri markaları renklerine göre seçiyor. Bu durumda pazarlama ve satış konusunda dış görünüşün, yani diğer bir deyişle tasarımın ne kadar önemli olduğu, yani renklerin satışa etkisi bir kez daha ön plana çıkıyor.

Yapılan diğer araştırmalarda, tüketicilerin %84,7’si bir ürünü satın almada en önemli faktörün, o ürünün rengi olduğunu, %80 kadarı ise renklerin marka farkındalığını artırdığını belirtiyor. Raflardaki ürünler ambalajıyla, logosuyla, yani dış görünüşüyle adeta tüketici ile konuşur.

Online Satışta Başarılı Olmanın 3 Yolu

Renklerin Satışa Etkisi – Hangi Sektörler Hangi Renkleri Kullanıyor

Renk gruplarına baktığımızda; sarı, kırmızı ve mavinin ana renkler, bunların ikişerli aynı ölçüde karışmasından ortaya çıkan turuncu, yeşil ve morun ara renkler olduğunu biliyoruz.

Şimdi gelin, bir de renklerin çağrıştırdığı anlamlara ve buna göre sıklıkla kullanıldığı sektörlere bakalım.

Beyaz: Saflığı, temizliği ve istikrarı temsil eder. Kozmetik ve temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılır.

Siyah: Gücü, prestiji ve tutkuyu temsil eden siyah renk, bu özelliğiyle lüks tüketim ve yüksek fiyat algısına sebep olur. Bazı markaların bilinçli bir şekilde siyah rengine odaklandığı ve bu sayede elit müşteri sınıfını hedeflediği bilinmektedir.

Gri: Diplomatik ve ağır bir renktir. Ayrıca gözün en rahat ayırdığı renk olarak bilinir. Hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Silahlı Kuvvetlerde her yer griye boyanmıştır. Devlette her şey gri renktedir. Yaratıcılığı da öldürdüğü düşünülmektedir.

Mavi: Mavi soğuk, sakinleştirici, huzur verici bir etkiye sahiptir. Daha çok ilaç firmaları tercih eder.

Kırmızı: Dinamikliği ve tutkuyu simgeleyen renktir. İştah açma özelliği olmasından dolayı da dünyaca ünlü hazır yemek markalarının en çok kullandığı renktir.

Mor: Asalet, lüks ve itibarın rengidir. Ayrıca melankolik bir etkisi de vardır. Özellikle koyu tonları bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilir. Depresyona yatkın kişilerin en çok sevdiği renklerden biridir.

Yeşil: Doğanın, huzurun ve güvenin rengidir. Bilinçaltında yeşil kodlanırken, sessiz sakin bir doğa fotoğrafı belirir. Güvende hisseden insan huzurludur. Özellikle bankalar yeşil rengi sıklıkla tercih etmektedir.

Pembe: Hayallerin ve aşkın rengidir. Feminen bir algı oluşturduğu için genelde kadınlara yönelik kullanılır. Araştırmalar, pembe renk kıyafet giyen bir satıcı karşısında müşterinin daha rahat davrandığını ve ödemeyi daha rahat yaptığını gösterir.

Turuncu: Cana yakınlık, dışa dönüklük, iyimserlik ve mutluluk algısı veren renk, genellikle çocuklar ve gençlerin hedeflendiği iş kollarında kullanılmaktadır. Fanta markasının turuncu renk kullanması ve yıllardır gençlik festivallerine destek vermesi kesinlikle tesadüf değildir.

Sarı: En parlak ve dikkat çeken renktir. Işığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. Anaokullarında, çocuk parklarında sarı sıklıkla kullanılır. Sarı aynı zamanda geçiciliğin rengi de olduğu için müşterilerini kaçırmak istemeyen mağazalar tarafından pek fazla tercih edilmemektedir.

Kahverengi: Tutarlılık, süreklilik ve zenginliği çağrıştırmasının yanında güvenlik duygusunu da geliştirir. Gıda ve yemek sektöründe sıkça kullanılır.

Sıcak ve Soğuk Renklerin Tasarım ve Pazarlamadaki Yeri

Ana ve ara renkleri, sıcak, soğuk ve nötr (tarafsız) olarak ayırabiliriz ve seçilen renk ya da renkler, hedef kitleye verilmesi istenen mesajı olgunlaştırır. Bu da markanın pazarlama kısmının kalbini oluşturur.

Sıcak renkler kırmızı, sarı ve turuncudur. Bu renkler güneşin ve ateşin renkleri olarak bilindiği için, sıcak tonlar olarak geçerler. Sıcak renkler kişileri neşelendiren renklerdir. Bu nedenle tasarımcılar neşeli ve heyecanlı olan çalışmalar için sıcak renkleri kullanır.

Yüksek enerjili markalarda veya bunu yansıtmak isteyen markalar, genellikle sıcak renkleri tercih eder. Sıcak renkler arasında en dikkat çekeni ve mutluluk anlamı için en sık kullanılanlarından biri sarıdır.

Kırmızı renk, heyecan ve daha yoğun duyguları vurgular. İnsanlarda aşk, sevgi, heyecan ve tutku gibi duyguları uyarır. Bu alanlarda çalışan veya bu duyguları vurgulamak isteyen markalar genellikle kırmızıyı tercih eder.

Yeşil, mavi ve mor olan soğuk renklerin ise sıcak renklere göre titreşimi azdır. Gözü ikinci derecede etkiler. Ruhsal etkisi hüzün, rahatlık ve durgunluk olan bu renkler, gölgeli kısımlarda daha çok yer alırlar.

Çizgilerde olduğu gibi renklerde de zıtlık vardır. Bir görselde iyi bir uyum kurulabilmesi için renklerin sıcak ve soğuk niteliklerinin önemle ele alınması gerekir. Tasarımda sadece soğuk renklerin ya da sıcak renklerin bulunması iyi bir etki bırakmayabilir.

Sarı, kırmızı ve turuncu gibi sıcak renkleri kullanırken yanında kullandığınız renkler de oldukça mühimdir. Renkleri birlikte kullanırken, tasarımdaki dengeyi yakalamak çok önemlidir.

Renk Tasarımında Dikkat Etmemiz Gerekenler

Ünlü Renk Psikoloğu Jill Morton’a göre, başarılı bir renk tasarımının 4 altın kuralı:

  1. Çok fazla renk kullanmayın: Bilimsel araştırmalar, beynin dört ve dörtten fazla renk karmaşasına maruz kaldığında, dikkatini başka tarafa yönelttiğini ortaya koyuyor, bu sebeple iki veya üç renk kullanın.
  2. Akıcılık için aynı gruptan renkleri bir arada kullanın: Sarı, sarı-yeşil ve sarı-turuncu renklerinin hepsi renk çarkında birbirlerine yakın yerlerdedir. Bu renklerin birlikte kullanılması tasarım için güzel bir akıcılık sağlar.
  3. Zıtlıkları deneyin: Örneğin turuncu-mavi, yeşil-pembe, sarı-mor birbirlerinin zıttı renklerdir ve güçlü kontrasta dayanan güzel bir renk ahengi oluşturabilirler. Zıtlıktan uyum yaratmanın bir diğer yolu da, sarı, turuncu, kırmızı gibi sıcak renklerle mavi, yeşil, mor gibi soğuk renklerin bir arada kullanılmasıdır.
  4. Okunurluk için doğru kontrastı yakalayın: Yazı rengi ile zemin renginin uyumu yazının okunmasını kolaylaştırır. Yetersiz kontrast okuyucunun gözlerini yorar. Örneğin siyah zemin üzerine mavi yazı iyi bir ikili olmayacaktır. Kirli beyaz üzerine mor bir yazı yazarsanız okunurluk artacaktır.

Sonuç itibarıyla renklerin satışa etkisi göz ardı edemeyeceğimiz bir realitedir. Öyle ki renklerin kullanımının pazarlama ve satışta kayda değer bir faktör olduğunu örneklerden de anlıyoruz. Markalar kurumsal kimlik çalışmaları yaparken veya kendi dijital alanlarını oluştururken, renklerin anlamlarını ve uyumlarını iyi analiz etmelidir. Zira renk seçimi müşterilerin kararlarında büyük bir önem arz ediyor.

Peki siz markanız ve satışlarınız için hangi renkleri kullanacağınıza karar verdiniz mi? Kullandığınız renklerle ilgili nasıl deneyimler yaşadınız? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar: Ayşegül Gedik

Hangisi Daha Etkili: Geleneksel Pazarlama vs. Dijital Pazarlama

Bir Önceki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategoriden Daha Fazla Yazı: Dijital Pazarlama