İnternette Satış

Online Satışta Başarılı Olmanın 3 Yolu

0
online satış ve başarı

Yeni Bir Başarı Hikayesi Olmak İstemez miniz?

İnternet online satış ile ilgili başarı hikayeleriyle dolu. Bu hikayelerin tamamına inanmak istemeyebilirsiniz. Ama sahte olduğunu düşündüklerinizin içinde dahi bir doğruluk payı olduğunu biliyorsunuz. Çünkü internet böyle bir şey! Ortada hiçbir şey yokken bir anda kazanç sağlayabileceğiniz bir mecra. Yeter ki nerede ne yapacağınızı bilin.

“Online satış yapan ev hanımının aylık kazancı 5.000 TL’yi aştı” cümlesi kulağa oldukça tanıdık geliyor değil mi? Eh, illa ki internette gezinirken böyle bir hikayeye rast gelmişsinizdir. Ya da reklama. Clickbait reklamların başlıkları da genellikle böyle vurucu ve ilgi çekici olduğu için clickbait oluşturulurken başarı hikayeleri sıkça kullanılır.

Böyle bir başarı hikayesinin baş kahramanı olmak için ne yapmak gerekir?

Aslında Google’a “internetten para kazanma” yazdığınızda karşınıza pek çok seçenek gelecektir. Bunların çoğu üç kuruşluk getiri sağlayan işleri milyonlukmuş gibi pazarlamaya yönelik reklamlardır. İşi yapan kuş kadar kazanır, işi kuran binleri cebe indirir.

Bu kötü bir şey değil. Fırsatları değerlendirerek iş kuranlar her zaman kazanmıştır. Bu durum internet için de geçerli.

İnternette Fırsatları Yakalayan Siz Olun

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi internetten para kazanmak istiyorsanız fırsatları yakalamanız gerekir. Ama durun. Sizin zaten bir işiniz var ve bunu online platforma taşımak mı istiyorsunuz? Öyleyse işiniz çok daha kolay!

İnternette fırsat kovalamak zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken belirli adımları takip ederek internet mağazacılığı konusunda kendinizi geliştirmek. Zaten herkesin rahatlıkla erişebildiği internette bir mağazaya sahip olmak, sizi fırsat arayanlardan daha kazançlı bir konuma getirecektir.

Elbette aşağıda açıklanacak olan yolları gerçekleştirmek için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Bunun yanında profesyonel desteğe ihtiyaç duymanız da kaçınılmaz. İnternet ne kadar kullanım kolaylığı sağlarsa sağlasın, tecrübe ve bilgi birikimi her konuda fark yaratır. Başarıyı getirecek yapının temeli de bu birikimden geçer.

Peki online satışta başarılı olmanın 3 yolu nedir?

1. Piyasaya Yeni Bir Soluk Getirmek

Yeni bir soluk getirmek deyimi buraya tam anlamıyla oturdu. Her piyasanın kendi içinde dinamikleri bulunur. İnternet mağazası kurarken bu dinamiklere dikkat etmelisiniz. Fakat her sektörün hantal bir noktası da vardır. Tam anlamıyla mükemmel şekilde işleyen bir sektör bulmak mümkün değil.

İnternet mağazası kurmadan önce, sektörünüzdeki hantal noktaları, eskilikleri ve eksiklikleri tespit etmeniz gerekiyor. Bu noktalar çoğu kullanıcının yakındığı ve şikayet ettiği, dolayısıyla acilen değiştirilmesi gereken noktalardır. Bir nevi sektörel internet fırsatlarıdır.

İnternet mağazası kurup bu hantallıkları bitirdiğiniz, eskileri yenilediğiniz ve eksiklikleri giderdiğiniz zaman rakiplerinizden bir adım öne çıkarsınız. Kullanıcılar, yeni kurulmuş mağazanızı merakla gezmeye ve tecrübe etmeye başlar. Sitenizin trafiği artar ve doğal olarak gelirleriniz de artmış olur.

İlginizi Çekebilir: Müşteri Memnuniyeti ve Satışları Artırmak için Satış Ortamını Anlamak

2. Trendleri Yakalamak

Dünyanın değişim hızı akıl almaz. Teknoloji ve moda öyle hızlı değişiyor ki, takip etmeyen birinin bunları yakalama hatta değiştiğini anlama ihtimali dahi yok. Çoğumuz artık ne zaman değiştiğini, ne zaman takip edilmeye başlandığını bilmediğimiz trendleri hayatımızın merkezine oturtuyoruz. Giydiğimiz kıyafetlerin renkleri, satın aldığımız yeni teknolojik aletler…

Peki trendlerin bu kadar hızlı değişiyor olması satış yapanlar için ne anlama geliyor?

Eğer trendleri takip ediyorsanız bu sizin için iyi bir haber. Sektörel anlamda trendleri takip etmeyen, yakalayamayan, önceden sezemeyen pek çok firmanın varlığından emin olabilirsiniz. Trendler takip edilmesi o kadar kolay olan olgular değil. Dolayısıyla takip edenler sektörde hemen bir adım öne geçmiş oluyor.

Takip edemeyenleri ise ani düşüşler beklemekte. Tercih edilme oralarında düşüş kar payında düşüşü de beraberinde getirir. İki ay önce çok iyi para kazanan ve piyasada tercih sebebi olan bir firma, trendlerin değişmesinden sonra iki ay içinde kimsenin sitesini ziyaret etmediği bir konuma gelebilir.

Trendleri yakalamaktaki esas mesele, interneti aktif şekilde kullanabilmek.

“Hem satış yapmaya odaklanıp hem de interneti nasıl takip edeceğiz?” diyenler olacaktır elbette. Bu oldukça haklı bir sitem, baştan söyleyelim. Ama her ne kadar haklıysa da, trendlerin takip edilmesi gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

Sosyal medyada aktif olmak üzere üçüncü parti bir firma ya da kişi ile anlaşabilir veya kendi çalışanlarınızdan bir ekip oluşturabilirsiniz. İnsanların tercihlerini kolaylıkla takip edebileceğiniz bu mecralar size trendleri yakalama ve genç alıcılarla buluşma imkanı tanıyacak.

3. Reklam / Influencer Marketing

Reklamlar… Ticaret mi reklamların çevresinde döner, reklamlar mı ticaretin? Tam anlamıyla paradoks. Ortada tek bir su götürmez gerçek var: Reklamlar ve ticaret ayrılmaz bir bütün.

Online satış yapan firmaların reklamları da buna uygun olmak zorunda. Reklamcılık sektörü internetin kullanımı ile zaten başka bir konuma evrilmiş durumda. Bu durumun ne şekilde kullanılacağı ise reklam firmasının yeteneğine, bilgisine ve tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Çarpıcı bir reklamı (ister yalnızca görsel, ister bir film olsun) doğru zamanda doğru mecrada yayınlamak gerekmektedir. Bu 90’lı yıllardan bu yana yaygın şekilde kullanılan televizyonların varlığı ile geliştirilen bir teknik.

Hedef kitlenin televizyon izlediği saatleri analiz ederek, doğru saatlerde reklamları yayınlamak… Pek çok firmanın satışlarında patlamalar yaşatan bu yöntem hala kullanılıyor.

Ama internetin varlığı bu sistemi biraz daha ileri taşıdı.

İnternet sayesinde reklamlar, günün her saati, her yaş grubuna daha uygun fiyatlarla reklam yapılmasının önünü açtı. Televizyon reklamlarının pahalı olması sebebiyle küçük ölçekli firmaların reklam yapabilmesini de sağlayan bu gelişme, küçük işletmeniz için oluşturacağınız online satış işini herkese tanıtmak konusunda önemli bir rol oynayacak.

Yeni yeni yaygınlaşan influencer marketing de reklam konusunda bir seçenek olarak düşünülebilir. Konsept olarak “internet fenomenlerini” kullanan bu yöntem, markanızı tanıtan bu “internet ünlülerini” takip eden kitle ile markanızı buluşturmanın en kolay yolu.

Eğer söz konusu fenomenin takipçilerinin sizin hedef kitleniz ile örtüştüğünü düşünüyorsanız bu yöntem diğer her reklam kampanyasından daha etkili olacaktır.

Online Satış ile Gelirlerinizi Artırın

Online satışta başarılı olmanın en temel 3 basamağını bu şekilde sıralayabiliriz. Elbette bunların haricinde pek çok basamak var. Online satış yapmak her ne kadar diğer yöntemlerden “daha ucuz” bir yöntem olsa da, çok yönlü olması ve internetin büyüklüğü sebebiyle çok fazla emek istiyor. Eğer bu emeği vermeye niyetliyseniz, yeterli motivasyonunuz varsa ve yeniliklere açık olduğunuzu düşünüyorsanız, oline satışlarla gelirlerinizi arttırmanız işten bile değil.

Yazar: Cihad Doğan

Mağaza Satışlarını Nasıl Artırabiliriz – İşte İşin Sırrı

Bir Önceki Yazı

Hangisi Daha Etkili: Geleneksel Pazarlama vs. Dijital Pazarlama

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategoriden Daha Fazla Yazı: İnternette Satış