Shopping Commercial Online Internet Concept

Kendi İşinizi Başlatmaya Hazır Mısınız?

Kendi işinizin sahibi olmayı hiç düşünmüş müydünüz? Eğer çoğu kişi gibiyseniz sizin de cevabınız “Tabii ki, kim kendinin patronu olmayı istemez ki!” olacaktır. Peki size artık bunun çok daha kolay olduğunu söylesem ne derdiniz? Çocukken hep filmlerde gördüğümüz limonata satıp para kazanan çocuklar belki de hepimizin olmayı hayal ettiği çocuklardır, fakat aslında bu durum büyüdükçe de pek değişmiyor.

Özellikle düşük maaşlar ve kötü çalışma ortamları hepimizi “kendi işimin başında olsam hem daha çok para kazanır hem de daha mutlu olmaz mıydım?” sorusunu sormaya yöneltiyor. O halde gelin kendi işimizi nasıl başlatabileceğimize bir bakalım!

Teknoloji Yeni Kapılar Açıyor

Eskiden bir iş başlatmak demek bir dükkan kiralayıp sürekli işinin başında durmak anlamına geliyordu. Şimdiyse gelişen teknoloji ve herkesin hayatına giren internetle birlikte kendi işini başlatmak eskisinden çok daha kolay. Bildiğiniz gibi e-ticaret son dönemde oldukça önem kazanan bir kazanç kaynağı haline geldi ve siz de sadece cep telefonunuzu kullanarak para kazanmaya başlayabilirsiniz! Nasıl mı?

Ne Yapmak İstediğinize Karar Verin

Yapmanız gereken ilk şey hangi işle uğraşacağınıza karar vermektir. Bu kararı verirken etrafınızda neye ihtiyaç olduğunu tespit edip, bu ihtiyacı gidermeye çalışmak sizi kısa sürede başarıya ulaştıracaktır. Örneğin, birçok gencin komik baskılı tişört arayıp bulamadığını fark ettiyseniz, bu talebi karşılamak isabetli bir karar olacaktır.

Platformunuzu Seçin

Eskiden dükkanlarda yürütülen bu işi internet üzerinden yürütmek için bir platforma ihtiyaç duyacaksınız. İlk başlarda kendi internet sitenizi -en azından profesyonel bir siteyi- kurmak masraflı olacağından, Facebook, Pinterest, Instagram vb. sosyal medya sayfalarından birkaç tıkla işinizi kolayca başlatabilirsiniz.

Özellikle Instagram’da birçok kişinin kendi işini başlatmış olduğunu siz de göreceksiniz.

Bunlardan birisi de üniversite öğrencisi olan bir arkadaşım. Geçen sene okuldan kalan zamanında eline biraz para geçsin diye başlattığı işi artık o kadar büyümüş durumda ki, şu anda internetten satışlara yetişemediği için ürünlerini depolayabileceği ve anlık satışını yapabileceği bir dükkan kiralamak istiyor.

Kaliteli Ürün ve İyi Tanıtım Çok Önemli

Eğer siz de kısa sürede, çok yüksek bütçeler harcamadan kendi işinizin başına geçip para kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken iki şey var:

Kalite ve tanıtım.

Ürünlerinizin her zaman kaliteli olmasına dikkat edin, çünkü sizden bir kere alışveriş yapan kişi ürününüzü beğenmezse sadece o kişiyi değil, o kişinin kötü yorumları yüzünden çevresindeki kişileri de kaybederseniz.

Tam aksine; kaliteli ürünler satarsanız, o kişinin devamlı müşteriniz olmasını sağladığınız gibi çevresindeki kişilere yapacağı olumlu yorumlar da sizin tanınırlığınızı arttıracaktır.

İşinizin büyümesini sağlamaksa, iyi tanıtım yapmakla mümkün olacaktır. Tanıtımınızı öncelikli olarak çevrenizdeki kişilere işinizden bahsederek, para kazanmaya başladıktan sonra da düşük fiyatlardan Facebook gibi yerlerde reklam vererek yapabilirsiniz.

Böylece arkanıza yaslanıp kendi kurduğunuz işin başarısını izleyebilirsiniz. İnternetten kendi işinizi başlattığınızda çok hızlı başarıya ulaşamayabilirsiniz, fakat önemli olan yılmadan, daha çok çabalayarak kendi kendinizin patronu olabileceğinizi herkese kanıtlayabilmektir. Peki bu açıdan bakarsak, sizin kendi işini başlatmak isteyenlere vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Yazar: Berkay Arslan

etiketler: kendi işinizi kurmak, para kazanmak

Online İşlerde Başarı için Bunlara Dikkat Dikkat Edin

Bir Önceki Yazı

Müşteri Memnuniyeti ve Satışları Artırmak için Satış Ortamını Anlamak

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir