Dijital Pazarlama

Müşteri Memnuniyeti ve Satışları Artırmak için Satış Ortamını Anlamak

0

Müşteri Memnuniyeti ve Sonuçlarını Önemsemek

Satış ortamını anlamak kar ya da zarar etmek kadar net bir farkı ortaya koyar. Müşteri memnuniyeti, işletmeniz tarafından ürün ya da hizmetlerin ne şekilde sunulduğu veya müşterilerinizin beklentilerini yeterince iyi karşılayıp karşılamadığınızı ölçen bir pazarlama terimidir. Müşteri memnuniyeti önemlidir çünkü iş sahiplerine şirketlerini geliştirmek ve satışları artırmak için kullanabilecekleri bir ölçüt sağlar.

200 kadar üst düzey pazarlama yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirilen bir anket ile, işletmelerin %71’inin satış ortamını anlamak ve satışları artırmak üzere iyi bir müşteri memnuniyeti ölçütü buldukları ve geliştirdikleri belirlenmiş.

Satış Ortamını Anlamak

Satış ortamını bir film stüdyosu gibi düşünün. Orada bir senaryo işler. Objeler ve oyuncular olarak ürünler, satış elemanı ve müşteri vardır. Bir de ortamın psikolojisi vardır. Ortamın psikolojisi bozulursa denge bozulur. Denge bozulursa tıkanıklık olur. Ortamda tıkanıklık değil, bir akış olmalıdır. O zaman senaryo doğru işler ve başarı sağlanır. Şimdi bu satış ortamını anlamak için adım adım konuşalım.

Doğru müzik

Müzik kesinlikle müşterinin ürün satın alma sürecinde psikolojisini yönlendiren bir etkiye sahiptir. Müzik satılan ürünün cinsine hitap etmelidir. Spor mağazasıysa oraya uygun bir müzik, restoransa oraya uygun bir müzik, teknoloji mağazasıysa oraya uygun bir müzik olmalıdır. Yani aslında müzik müşteriye göre olmalıdır. Müşteriyi kaçırtmamalı, telaşa sokmamalıdır.

Müzik hem ürüne hem müşteriye göre olmalıdır ki zaten o ürünü arayan müşteri o ürünün psikolojisine girmiş demektir. Bu yüzden ürüne, ortama göre müzik seçerken müşteri konusunda endişe etmeye lüzum yoktur. Doğru müzik seçimi satış ortamını anlamak aşamalarından bir aşamadır ve önemlidir.

Müşterinin psikolojisi

Şimdi kapıdan bir müşteri girdi. O esnada hazır bulunan satış elemanı müşterinin haletiruhiyesini anlamak durumundadır. Hemen anlaması şart değil ama ne kadar çabuk anlarsa o kadar iyi. Çünkü ilgi bazen çekim yarattığı gibi bazen de iter.

Müşteri o anda ilgi istiyor mu istemiyor mu? İlgi gösterilmezse belki çekip gidecek, gösterilirse uzun süre mağazada kalıp ürünlere görsel olarak maruz kalacak ve satın almak durumunda kalacak.

Ancak tersi de mümkün; ilgi gösterilirse çabuk kaçabilir, ilgi gösterilmezse uzun süre mağazada kalabilir. Tıpkı birinci maddede olduğu gibi bu madde de satış ortamını anlamak aşamalarının mühim bir adımıdır.

Ürünlerin dizilimi

Ürünler sıkıştırılmamalıdır. Satışta anlaşılması gereken asıl mesele telaşı, tıkanıklığı, bunaltıyı bertaraf etmektir. Fiyat çeşitlerini göstermek adına tüm ürünleri yan yana dizmek marifet değildir. Müşteri görsel olarak bir ürüne maruz kalmalı ancak fiyatların çeşitliliğinden de haberdar olmalıdır.

Güven veren satış elemanı

Müşteri bir ürünü satın aldı ve memnun kalmadı. Mağazaya geldi ve geri iade ediyor. Geri iade sürecinde dahi müşteriniz o ürünü satın alırken sergilediğiniz güler yüz eksik olmamalıdır.

Aksi halde müşterinizin zihninde doğal olarak ilk başta gösterilen o saygının tamamen parayla alakalı olduğu algısı oluşur; satış ortamının psikolojisi anlaşılmamış olur.

Neden?

Çünkü sabır, anlayış, güven gibi insani değerler yani insanlık anlaşılmadan insana dair bir işin kaliteli olması beklenemez. Kalitede medeniyet saklıdır. Ortaya sunacağımız kalite, medeniyet, satış, iş, vs. aslında ortaya sunduğumuz kendi karakterimizdir.

İlginizi Çekebilir: Ürünlerini İnternetten Satışa Sunmak İsteyenlere İlham Kaynağı Bir Hikaye

 

Bu yüzden satış ortamını anlamak aşamalarının en mühim kısmı kendi karakterini de anlamaktır. Siz işinizi olgunlaştırmaya çalışırken kendiniz de olgunlaşabiliyorsanız, işiniz de gelişecektir merak etmeyin.

Yazar: Kaan Doğan

etiketler: müşteri memnuniyeti, satışları artırmak, satış ortamını anlamak

Online Fırsatları Değerlendirerek Kendi İşinizi Kurmak ve Para Kazanmak

Bir Önceki Yazı

Mağaza Satışlarını Nasıl Artırabiliriz – İşte İşin Sırrı

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategoriden Daha Fazla Yazı: Dijital Pazarlama