Mağaza Satışları

Mağaza Satışlarını Nasıl Artırabiliriz – İşte İşin Sırrı

0
mağaza satışlarını artırmanın yolu

Mağaza Satışlarını Artırmak için Trendi Yakalayın

“Mağaza satışlarını nasıl artırabiliriz?” sorusu sadece sizin kafanızda dönen bir soru değil  merak etmeyin bu konuda kesinlikle yalnız değilsiniz. Hatta bu konuda size eşlik eden yüz binler var desek yeridir (az bile gelir).

Ama biz mağaza satışlarını artırmak konusua balıklama dalmadan önce yazımıza biraz metaforla giriş yapalım. Pembe dizi ismi gibi bir başlangıç olsun:

“Yenilik Rüzgarı”

Yenilik rüzgarını arkasına alan işletmeci ileri gider. Yenilik rüzgarı savurmaz, güvenle taşır. Hatta istediğin yere götürür. Her zaman yanındadır. Her başarıda elini sıkar, sırtını sıvazlar. Yenilik rüzgarı aynı zamanda para ile dosttur. Yenilik rüzgarı estikçe işletmecinin cebine para dolar. Evet, o estikçe para dolar.

Doğru orantılı bir arkadaşlık ilişkisi!

Hangi işletmeci bu iki dostu çevresinde görmek istemez ki? Herkes ister elbette. Hem yenileneceksin, hem kârını artıracaksın. E daha ne olsun?

Peki yenilik rüzgarını işletmeciye getiren nedir? Talihin bu durumda bir payı var mı? Yoksa işletmecinin yenilik rüzgarını çağırması mı gerekiyor?

Eski Alışkanlıklardan Vazgeçme Zamanı

Eğer mağaza satışı yapan bir işletmeci iseniz, yenilik rüzgarı da yanınızda olsun istiyorsanız, o zaman ona doğru bir adım atmanız gerekiyor. Evet, yenilik rüzgarına doğru bir adım. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Büyüklerimizden öğrendiğimiz pek çok şey bizleri bugünlere taşıdı. Çıraklıktan bu yana mağazacılık yapanlar için de, aile mesleği olarak bu işi sürdürenler için de ustadan öğrenilenler paha biçilemez değerler. Bu bilgiler geçmişte o mağazayı ayakta tuttu, büyüttü.

Ama şu an hiçbir faydaları yok.

Haksızlık etmeyelim, insan ilişkileri konusunda eskileri dinlemeniz hayrınıza olabilir. İnsani ilişkiler konusunda eskilerin tecrübeleri hala geçerli. Ayrıca kurumsal kimliğin oluşumunda bu gelenek son derece faydalı. O yüzden müşteriye karşı takınılacak tutum konusunda ustanızın öğrettiklerini uygulasanız iyi olur.

Fakat satış, pazarlama ve reklamcılık konularında esnek olmanız gerek.

Esneklik, mağazacılık sektöründeki en önemli kavramların başında geliyor. Geçmişe takılıp kalmanın karşısındaki en büyük silah esnekliktir. Bir mağazacı, esneklik gösterebildiği ölçüde yeniliklere ayak uydurabilir. Yeniliklere ayak uydurarak da büyümeye devam edebilir.

Mağazacılık Sektöründe Satışları Artırmanın Yolu

Mağaza satışlarını nasıl artırabiliriz diye düşünürken hatırlamanız gereken şey şu: Satışları artırma konusunda başarılı olabilmek için yeterli esnekliğin sağlanması gerekli.

Burada kasıt eticaret ile online para kazanma yoluna girmiş olmak değil. Çünkü bu her zaman herkes için başarılı sonuçlar veremeyebilir. Özellikle bunun için yeterli altyapıyı sağlayamayacak olan işletmelerde. Çünkü bu, işletmecinin odak noktasını bölerek mağaza satışlarını da düşürecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmak son derece olası yani.

Mağaza satışlarını artırmanın yolu trendleri takip etmekten geçer. Trendleri takip etmek, işletmeye en kısa sürede uygulayabilmek satışları artırmanın güzel bir yoludur. Burada sağlanacak esneklik, mağazanın satış tarzı ile ilgili değil. Yani hiçbir mağazacı sırf trend takip etmek için önce klasik giyim ürünleri, sonra spor ürünleri satmaya başlamamalı.

Buradaki esneklik, satış yapılan sektörün içindeki trendleri takip etmek ile ilgili. Özellikle markalar bazında.

Mağaza Satışlarını Nasıl Artırabiliriz: Markalara Bağlı Kalmayın

Geçmişe bağlı kalmamak ile kastedilen konulardan biri marka sadakati. Geçmişte ustalar tarafından satılan, fakat günümüzde hem kalitesini hem de albenisini kaybetmiş markaların ürünlerini satmak doğru değil.

Yenilik sadece mağazacılar için gerekmiyor. Markaların da kendilerini düzenli olarak yenilemeleri ve trendleri takip etmeleri gerekiyor. Ya da kendi tarzlarını oluşturup bu tarzı tüketiciye kabul ettirmeleri. Aksi takdirde 10 sene önce ürünleri severek tüketilen markalar bir anda unutulup kaybolabiliyor. Onların ürünlerini satan mağazaların satışları da doğal olarak azalıyor.

Kâr marjını marka sadakati sebebiyle düşürmek, rekabet ortamında hayatta kalamamak anlamına gelir.

Bu sebeple işletmeci olarak ilk yapmanız gereken ustalarınızın kullandığı markalar ile günümüzde çok kullanılan markaları kıyaslamak. Kalite olarak, tüketicilerin rağbet oranı olarak ve elbette fiyat olarak.

Bunun düzenli olarak yapılması gerektiğini unutmayın. Sürekli olarak elinizdeki ürünler ile piyasadaki ürünlerin karşılaştırmasını yapmalısınız. Güncel olmak, yeni insanlara ulaşmak, mevcut müşterilerinizi korumak için bu bir gereklilik. Günümüzde insanlar yeni olmayan, en azından biraz olsun değişime uğramayan her şeyden kaçınıyor. Günceli takip etmeyen televizyon kanalları bile seyredilmiyor.

Peki günceli bu kadar takip edebilecek misiniz? Burada nasıl bir yol izlemelisiniz?

Aslında trendlere bu kadar yakın olmanın, günceli düzenli olarak kontrol edebilmenin hatta mümkünse kendi kitlenizi oluşturmanın sandığınızdan çok daha kolay bir yolu var: Sosyal medya kullanımı.

Sosyal Medyada Aktif Kalabilmek

Günceli takip etmek ve çok tutulan markaları tedarik etmek… Bu iki konu sizin yenilik rüzgarını arkanıza aldığınız anlamına geliyor. Yalnız trendler o kadar hızlı değişiyor ki, sürekli olarak takipta kalmak çok önemli. Bu yüzden burada verilebilecek en önemli öneri, sosyal medya hesaplarının düzenli olarak kullanımıdır. Düzenli ve aktif olarak sosyal medya kullanmak işletmeciye hızla değişen trendleri görme imkanı yaratır.

Online satış yapmak için büyük bir altyapının oluşturulması gerektiğini söylemiştik. Sosyal medya için böyle bir durum söz konusu değil. Sosyal medyada aktif olmak isteyen işletmeci, yüksek saatler harcamadan bu işi kendisi de yapabilir. Bu, bir noktaya kadar faydalı olacak ve en azından işletmecinin günceli yakalamasını sağlayacaktır.

Ama mağaza satışlarını nasıl artırabiliriz diye düşünürken bir yandan da hedeflerini yüksek koyan bir işletmeci, sosyal medya ile uğraşması için bir sosyal medya uzmanı ile anlaşmalıdır.

Sosyal medya her ne kadar kullanımı kolay olan ve yatırım gerektirmeyen mecralardan oluşsa da, profesyonel bir el tarafından kullanılması büyük farklar yaratabilir. Paylaşım saatleri, hedef kitlenin bulunması… Bu ve bunlar gibi pek çok konu sosyal medyanın etkin şekilde kullanılmasını sağlayan faktörler. Dolayısıyla profesyonel bir göz tarafından takip edilmesi hem sosyal medyanın etkin kullanılmasını, hem de trendlerin kolayca yakalanmasını sağlar.

İlgili Yazı: Mağaza Satışlarını Artırmak İstiyorum Diyenlere Pratik Bir İpucu

Kısaca Mağaza Satışlarını Artırmanın Yolu

  1. Esnek olmaktan,
  2. Günceli takip etmekten,
  3. Sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktan geçer.

Bu üç madde mağaza satışlarını artırmaya giden binlerce yoldan sadece biridir. Yenilik rüzgarını arkanıza almak için izleyebileceğiniz çok fazla yol var. O sebeple “mağaza satışlarını nasıl artırabiliriz” sorunuza cevap ararken bu maddeleri bir başarı formülü olarak görmeyin. Esasında başarmanın tek bir yolu var: Başlamak.

Biz size başlamak için güzel bir yöntem sunduk sadece.

Müşteri Memnuniyeti ve Satışları Artırmak için Satış Ortamını Anlamak

Bir Önceki Yazı

Online Satışta Başarılı Olmanın 3 Yolu

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir