Küçük İşletmeler

Küçük İşletme Sahibi Bir Girişimci İlk Yılında Nasıl Ayakta Kalabilir

0

Yeni Bir Girişim Olarak İlk Yılında Ayakta Kalmak

Evvela şunu başa bir iliştirelim; aklınızda bulunsun: “İlk yıl öğrenirsin, ikinci yıl kazanırsın.” İlk yılında ayakta kalmak, başarılı bir iş için önemli bir anahtardır. Bu da aslında uygulamada çok zor olmasa da sabır isteyen bir süreçtir.


İşletmenizi ilk yılında ayakta tutabilmeniz için temel gereklilikler şunlardır:

 1. Plan (İş planlaması ve uygulama)
 2. Para Yönetimi (En az 3-4 ay arası iyi bir nakit akışı ve akıllı para yönetimi)
 3. Fiyatlandırma (Doğru ve esnek fiyatlandırma stratejisi)
 4. Organik Büyüme (Yatırım/borç aramak ya da kredi çekmek yerine, işinizi dijital pazarlama ve uygun maliyetle büyütmek)
 5. Gelişim (Sürekli kendinize yatırım yapmak)

İlk yılında ayakta kalmak için işi baştan sıkı tutmak gerekiyor

Başarısızlık, elbette iş yapmanın bir parçasıdır ve bunun nedenleri çok değişken olabilir: Yanlış ya da yetersiz pazar araştırması, zayıf planlama, yetersiz sermaye, kötü veya yanlış pazarlama, rekabette eksiklik, talep bulamamak, çok hızlı genişlemek ve benzeri şekilde liste uzayıp gidebilir. Araştırmalara göre yeni girişimlerin %80’i ne yazık ki ilk yıllarını tamamlayamıyorlar. Bu yüzden ilk yıl ayakta kalmanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Gelin şimdi işinizin ilk yılında ayakta kalabilmek için yukarıda saydığımız temel gereklilikleri daha yakından inceleyelim.

1. Plan

Yapmanız gereken ilk şey sağlam bir iş planı oluşturmak. Hiç “ben küçük işletmeyim, plana gerek var mı ki?” demeyin, beni dinleyin; plan önemlidir. Bu eylem planı işinizin bel kemiği olacaktır. Üstelik planınızı mümkün olduğu kadar ayrıntılı yapın; ileride size çok zaman kazandırabilir. Planınızı düzenli aralıklarla gözden geçirmeniz ve pazar gerçeklerine göre güncel tutmanız hayat kurtarıcıdır. Peki nasıl bir plandan bahsediyoruz? Evet, öncelikle ilk 6 ay, 12 ay, 3 yıl ve 5 yıl içinde nerede olmak istediğinizi planlayacaksınız. Büyük düşünün ve sonra da yazmaya başlayın. Ardından hedeflediğiniz noktaya ulaşmak için her zaman diliminde atmanız gereken adımları planlayacaksınız. Yıllık, 6 aylık, 3 aylık, aylık haftalık ve hatta günlük zaman dilimleri… Plan yapmak neden önemli biliyor musunuz? Çünkü hedefsiz bir iş yapılmaz ve plan olmadan da o hedeflere ulaşmak hiç kolay olmaz. Plan, hedefinize odaklanmanızı ve motivasyonunuzu artırdığı gibi büyümenizi de hızlandıracaktır. İşin ilginci sonradan ilk 1 yılınız için çok küçük düşündüğünüzü bile fark edebilirsiniz. 5 yıllık hedefinizin ise aslında 3 yılda varılabilecek bir hedef olduğunu görmeniz muhtemeldir. Unutmayın, rotasız gemi olmaz.

2. Para Yönetimi

Çok sıkı çalışın ve asla tek bir gelir kaynağına güvenmeyin. Küçük işletmeniz zaman içinde yegane işiniz olarak sizi taşıyabilecek hale gelinceye kadar gelirlerinizi artırmaya çalışmak zorundasınız. Gerçekçi olun. İşletmenizi başlarda destekleyebilecek nakitiniz olsa bile ilk bir – iki ayın ardından işler kolay olmayabilir. Sürekli paraya, bu yüzden de akıcı bir gelire ihtiyacınız olacak. Bir dönem gelir, satışlarınız çok iyi gidebilir; bu sizi sakın aldatmasın. Kazanılan paraları alışverişe harcamak keyifli olabilir ama işlerin her zaman iyi gideceğini kimse garanti edemez. Mümkün olduğunca az harcama yapmaya çalışın. 70–20–10 prensibini uygulamaya çalışabilirsiniz, yani paranızın; %70’ini yeniden işinize yatırın, %20’sini yatırım veya tasarruf olarak saklayın, %10’unu da kendinize ayırın. 10% düşük görünüyorsa, daha fazlası için daha çok çalışın. İyi bir muhasebeci edinin. Muhasebecinizle görüşün ve işinizden beklentilerinize karşılık tavsiyelerini erkenden alın. Beklentilerinizi de olabildiğince yüksek tutun ki en doğru tavsiyeleri yolun başında öğrenin. Unutmayın; işinizin başarısı ne kazandığınız değil, ne artırabildiğinizdir.

3. Fiyatlandırma

Biliyorum, fiyatlandırma işinizin en eğlenceli tarafı değil. Ama en önemli sorumluluklarınızdan biri. Rakamlarınızı erkenden belirleyin.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: İnternetteki ilk Satışınız için Hazırlık Çalışmaları


Özellikle hizmet endüstrilerinde kısa vadeli düşünme eğilimi vardır: “Her gün X TL para kazanmak istiyorum, bu yüzden XX TL ücret alacağım”. Siz uzun vadeli düşünün, büyük değer üretin, marka değeri oluşturun ve güven kazanın; sonunda da tüm yaptıklarınız için hakkıyla ücretinizi alın. Ve genel giderleri de düşünün. Sizin için çalışan 3 veya 5 kişi olduğunda, onlara paralarını ödeyebilecek misiniz? Ve belirlediğiniz ücretleri tahsil edebilir misiniz? Ekonomistler sürekli araştırma yapıyorlar ve yüksek fiyatların insanların ürünü ya da hizmeti daha değerli olarak algılamasına yol açtığını biliyoruz. Ama sırf fiyat yükseltmek için fiyat yükseltemezsiniz. Değeri fiyatından düşük olan bir ürünle müşterilerin önce güvenlerini sonra da tamamen kendilerini kaybedersiniz. Fiyatlandırma stratejinizdeki ince değişiklikler, kar marjlarınızı hızla etkiler. Bu nedenle hızlı fakat sürdürülebilir büyüme için bir stratejiniz olmalı. Ürünlerinizi ve müşterilerinizi segmentlere ayırmak önemli bir stratejidir.

4. Organik Büyüme

Organik büyüme, dönüşümü artırmak üzere etkili pazarlama içeriği oluşturma, satış hunisi ile satışları artırma ve daha fazla müşteriyi elde tutma gibi şirket içi çabalarla elde edilen büyümeyi ifade eder. Kredi ve borç yükünün altına sokmak işletmenizin ilk yılında işinize ve haliyle kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerin başında gelir. Bunun yerine yapılabilecek en iyi şey organik büyümedir. Peki organik büyüme dediğimiz şeyi biraz açalım. Şimdi size işin sırrını vereyim: 21. yüzyılın iş dünyasında, oyunu kazanmanın en basit kuralı çevrimiçi çalışmadır. Yani? Yani internetin gücünü kullanmak. Yani dijital pazarlama! Müşteri adayları oluşturmak, farkındalık yaratmak, itibarınızı arttırmak, müşterileri kazanmak ve korumak. Ve onları marka savunucularınız haline getirmek…

 • Peki, dijital pazarlama ile bunları nasıl başaracaksınız?
 • Uzun vadeli bir içerik oluşturma stratejisine yatırım yapın.
 • Belirlenen rakipleri yenmek için ortaya çıkan yeni trendleri ve stratejileri deneyin.
 • Büyüme için strateji geliştirin, sonra uygulayın.
 • Sosyal platformlarda insanlar ile doğru şekilde ilişki kurun.
 • Daha çok değil daha akıllı çalışmak için teknolojiyi kullanın.

Özellikle ilk yılında ayakta kalmak isteyen yeni bir girişim olarak, sizin alanınıza çöreklenmiş devlere bakıp, onları geçme şansınız olmadığını düşünebilirsiniz. Ne de olsa onların müşterileri kazanmak ve elde tutmak için yeterince itibarları ve bütçeleri var, öyle değil mi? Tam olarak değil. Bilgili ve istekli bir ‘çömez’, bir şampiyonu yenebilir. Kolay mı? Hayır. Hızlı mı? Hayır. Ama %100 geçerli ve uygulanabilir.

5. Gelişim

Bunun hakkında çok fazla şey söylememe gerek yokmuş gibi hissediyorum çünkü herkesin bildiği şeyler… Ama öyle değil! Herkes “bunları biliyoruz” dediği ve gerçekten de bildiği için bu kısmı fazlasıyla hafife alıyor ve çok tuhaf bir şekilde UYGULAMIYOR! Allah aşkına, bir özeleştiri yapalım ve kendimize bir bakalım. Dürüstçe söyleyin şimdi; ne kadar kitap okuyoruz? En son hangi kitabı okuduk? Yılda ve ayda kaç tane kitap okuyoruz? Ne kadar pazarlama videosu izliyoruz? Ya da iletişim sanatı, ya da ikna becerileri ya da işimize yarayabilecek başka bir konu hakkında? Sosyal ağımızı geliştirmek için ne yapıyoruz? Parayı bahane etmeden, kaç tane ücretsiz seminerin peşinden koştuk? Piyasayı ne kadar takip ediyoruz? Komiklik ve diğer saçmalıkların haricinde sosyal medyada trend olmuş hangi konulara aşinayız? Evet, daha fazla ortamı germeden sadede geçelim.. 🙂 Sürekli kendinize yeniden yatırım yapın. Sadece kendi zanaatınızla ilgili değil; iş, girişimcilik, yatırım, vergi, pazarlama vb. konular hakkında da edinebildiğiniz kadar bilgi edinin. Bu sizi çok daha etkili bir iş lideri yapacak.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: İstediğiniz Her Şeyi Öğrenmek için Feynman Tekniği


Ve Sonuç: Girişiminizin ilk yılında ayakta kalmak için yaptığınız her şeyi, büyümek için de daima devam ettirmeniz gerekiyor

Ve tekrar hatırlatmak zorundayım ki, daha önce hiç olmadığı kadar çok çalışmaya hazır olun. Akıllıca çalışın ve daha iyi kararlar almak için uyku düzeninize dikkat edin. Düzenli uyumak ve ne olursa olsun güne erken başlamak şart arkadaşlar. İnanın bana, işletmenizin ilk yılında ayakta kalmak ile ilgili bu zorlu sınavı geçerseniz, başkası için değil kendi hayalleriniz için çalışmaktan daha iyi bir şey olmadığını siz de anlayacak, kendinizi dünyadaki en şanslı insanlardan biri olarak göreceksiniz. Yazar: Yahya Karaoğulları – Dijital Pazarlama Danışmanı

Mağazada Daha Fazla Ürün Nasıl Satarım – Satışları Artırmak

Bir Önceki Yazı

Kendi Online İşinizi Başlatmak

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir