Dijital PazarlamaKüçük İşletmeler

İşletmenizin Satış Başarısını Artıracak Yedi Basit İpucu

0
Businessman target for success holding dart on blackboard

Satış ve Pazarlama İpuçları

Son günlerde artan rekabet şartları, hem kaliteli hem de daha uygun alma isteği mağazaların reklam kampanyalarını da etkiliyor. Ama iyi bir reklam tek başına yeterli olmayabiliyor. Bazı temel unsurlara ve ayrıntılara dikkat ederek siz de satışlarınızda artış sağlayabilirsiniz. İşte işletmenizin satış başarısını artıracak yedi basit ipucu, hemen okumaya başlayın.

İpucu 1 – Mağaza koşullarınıza ve müşterilerinize göre hedefler belirleyin

Öncelikle küçük hedefler belirleyerek işe başlayın. Bu hedeflerinizi mağazanızın ve müşterilerinizin durumuna göre alt alta yazın. Bunu her zaman kendinizin görebileceği bir noktaya yerleştirin. Bu hem motivasyonunuzu arttıracak hem de anlık düzeltmeler yapmanıza yardımcı olacak. Aynı zamanda planlı çalışmak her zaman başarının ilk adımı.

İpucu 2 – Sözde değil gerçek indirimler uygulayın

Vitrinde 365 gün bulunan ‘KAPATIYORUZ’’ şeklindeki yanıltıcı ilanlar artık önemini kaybetti. Önemli olan sürekli güncellenen indirim reyonları kullanmak. Bu reyonlarda sözde indirimler kullanmak yerine özde indirimler yaparak müşteriyi tatmin edebilirsiniz. Böylece indirim reyonunuz takip edilen ve ilgi çeken bir reyon olmuş olur. Ayrıca burada dikkat çeken ve sezon ürünü olan birkaç ürün kullanmak da faydalı olacaktır.

İpucu 3 – Vitrinde de ürünlerde olduğu gibi modayı takip edin

Vitrin bir dükkanın en önemli süsüdür. Burada da güncel eğilimleri takip etmek önem kazanıyor. Kış sezonuna, sonbahar sezonuna, yaz sezonuna uygun vitrinler kullanmak önemli ama sadece sezon ürünlerini kullanmakla vitrin düzenini sağlamak yeterli olmayabilir. İlgi çekici objeler kullanmak, kendi içinde devamlılığı olan bir tarz oluşturmak size kazandıracak olan bir önemli bir unsur. Böylece ürünleriniz daha dikkat çekici olacak ve mağazanızın ziyaretçilerinde artış yaşanacak. Unutmayın bazı renklerin ve müziklerin satışı arttırdığı kanıtlanmış. Siz de bu küçük ama etkili ipuçlarını rahatlıkla mağazanıza uygulayabilirsiniz.

İpucu 4 – Sosyal medya hesaplarınızı güncel tutun

Sosyal medyanın gücü artık yadsınamayacak bir gerçek. Bunun için zamanı ve akışı takip etmeye ve bu hesapları güncel tutmaya önem vermelisiniz. Bunun için çok çaba sarf etmeye gerek de yok üstelik. Kampanyaları bu adreslerden duyurmak, yeni çıkan ürünleri ya da öne çıkmasını istediğiniz ürünleri buralarda sergilemek sandığınızdan çok kişiye ulaşmanın en güzel yolu. Bu reklam türünü büyük markalar kullanıyor ama daha küçük işletmelerin buna zaman ayırması onları rekabette bir üst lige taşıyacak. Bu hesaplarda müşterinin sorduğu sorulara hızlı cevap vermek ve onları doğru bilgilendirmek de hayati elbette.

İpucu 5 – Sistemli ekip çalışmaları yapın

İşletmenizde çalışanlarınızla birlikte aynı hedef için bir arada bulunduğunuzu unutmayın. Ortak amacınız tabi ki başarı. Bunu da zaman zaman bir araya gelerek konuşabilirsiniz. Çalışanlarınızın ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olması, her kafadan ayrı ses çıkmaması gerekiyor. Aynı zamanda güler yüzlü, işini severek yapan, pozitif çalışanlarınız iş başarınızı arttıran en önemli etkenlerden olacak.

İpucu 6 – Müşterilerinizin taleplerini ve hedeflerini göz ardı etmeyin

Müşterilerinizin taleplerini ve ilgilerini göz önünde bulundurmalısınız. Tabi ki her müşterinizin isteklerini yerine getirmek mümkün değil ama mağazanızın durumuna göre mantıklı olanları uygulamak sizin yararınıza olacaktır. Hedeflerinize yönelik aylık ya da haftalık raporları değerlendirerek çalışmalarınızı yönlendirmeniz de yararınıza olacak.

İpucu 7- Kendi blogunuzu oluşturun ve satışları artırmak için onu kullanın!

Başarılı bir blog ürünlerinizle ya da hizmetlerinizle ilgilenen bir insan kitlesi oluşturmak için kullanabileceğiniz en uygun ve modern yollardan birisidir. Üstelik bir blogu yönetmek bir web sitesini yönetmekten çok daha kolaydır. Doğru bir içerik pazarlaması stratejisi ve kaliteli, düzenli bir yayın yardımı ile işinize neler kazandırdığınıza siz bile şaşıracaksınız. Potansiyel müşteriler önce blogunuza sonra da online ya da offline satış adresinize akın etmeye başlayacaklar. Bu satış ve pazarlama ipuçları ile bir gün içerisinde müşteri orduları mağazanıza akın etmeyecek elbette, ancak iyi bir ürün veya hizmetiniz varsa bu ipuçları ile birlikte satış oranınızda bir artış olduğunu göreceksiniz. Yazar: Nebahat Taş etiketler: satış başarısı, satışları artırmak, satış ve pazarlama ipuçları

İnternette En Çok Satılabilecek Ürünler Nelerdir – Ben Ne Satabilirim

Bir Önceki Yazı

İnternet Üzerinden Satışa Başlamak için 7 Temel Adım

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategoriden Daha Fazla Yazı: Dijital Pazarlama