İnternette Satış

İnternetten Satış Yapmanın En Kolay Yolu Nedir?

0

İnternetten satış yapmak istiyorsanız öncelikle satışını yapacağınız ürün ya da hizmeti arayanların nereye bakacağına dikkat etmelisiniz. İnternette satış yapmanın en kolay yolu sizin sattığınız ürün ya da hizmete alıcının en kolay ulaşacağı sisteme dahil olmaktır.

Yani internetten satış yapmanın epey yolu olsa da sizin dikkat etmeniz gereken önemli konu size en uygun olan yolu seçmektir.

Örneğin internette ürün ve hizmet satışları ayrı mecralarda gerçekleşiyor. Yani ürün satmakla hizmet satmak temelde aynı sistemlerle gerçekleşe de ürün ve hizmetlerin satıldığı yerler, satış ve pazarlama teknikleri, tanıtım şekilleri değişebiliyor.

İnternette ürün ve hizmetlerinizi satmanın en kolay yolu en çok alışveriş yapılan e-ticaret sitelerini ve platformlarını keşfetmekten geçiyor. Popüler alışveriş sitelerinde ürün ve hizmetlerinizi yayınlayarak kolaylıkla satabilirsiniz.

Sizinkine benzer ürünlerin en çok satıldığı siteleri tercih etmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Eğer hizmet satıyorsanız insanların bu hizmetleri aradığı siteleri tercih etmelisiniz. Elbette işleri bir adım öteye taşıyarak internette satış yapmak için kendi e-ticaret sitenizi de kurabilirsiniz.

Özetle en kolay şekilde satış yapabilmek için öncelikle ürün ya da hizmetimizin ne olduğuna, hangi kitleye hitap ettiğine, bu kitleye en kolay yoldan nasıl ulaşabileceğimize bakacağız.

Ne Satıyoruz? En Kolay Nerede ve Nasıl Satabiliriz?

Önce şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki internette her şeyi satabilirsiniz. Her şeyi!

İnternet satış ağları o kadar gelişti ki artık insanlar ihtiyaçları olan her şey için internetteki belli siteleri ziyaret ediyor. Ya da arama motoruna direkt olarak ne aradığını yazıyor ve karşısına istediği şeyi satın alabileceği alışveriş siteleri veya hizmet sunanların yer aldığı siteler çıkıyor.

İnternette kullanılmayan eşyaların satıldığı, teknolojik ürünlerin satıldığı, giyilmeyen kıyafetlerin satıldığı birçok site ve mobil uygulama bulunuyor.

Ne sattığınız, nerede nasıl satacağınızı belirleyecektir. Eğer elektronik eşya, kıyafet, kırtasiye, ayakkabı gibi fiziksel ürünler satmak istiyorsanız online alışveriş sitelerinde ürünlerinizi satabilirsiniz. En çok bilinen e-ticaret siteleri arasından ürününüzün ilgi göreceği siteleri keşfetmelisiniz.

Satacağınız ürüne göre tercih edebileceğiniz popüler e-ticaret sitelerinden bazıları:

https://www.hepsiburada.com/

https://www.gittigidiyor.com/

https://www.cimri.com/

https://www.n11.com/

https://www.akakce.com/

https://www.sahibinden.com

https://www.markafoni.com/

https://www.morhipo.com

https://www.vova.com

Online alışveriş sitelerine ürünlerinizi satmak için sitelerin yönlendirmelerine uygun olarak hesap açmanız gerekiyor. Bu alışveriş sitelerinde satıcı olarak ürünlerinizi sergilemek için her sitenin uyguladığı farklı kurallara göre sisteme dahil oluyorsunuz. Tabi, ürünlerinizi ne kadar çok sitede satarsanız o kadar çok kazanma şansınız olacaktır.

Ürün ve hizmet ayrımından bahsetmiştik. İnternette hizmetlerinizi satmak için de bu amaçla oluşturulmuş platformları keşfetmelisiniz. İnternette sunduğunuz hizmetleri satmak için kullanabileceğiniz en kolay yol bu hizmetlerin müşteriler tarafından arandığı yerlerde hizmetlerinizi sunmaktır.

İşte size grafik tasarım, çeviri, metin yazma, site kurulumu, reklam, iş yönetimi, seslendirme, temizlik hizmeti, eğitim hizmeti gibi hizmetlerinizi satabileceğiniz sitelerden bazıları:

https://bionluk.com/

https://www.r10.net/

http://www.projekurdu.com/

https://www.pariyer.com/

https://www.guru.com/

https://www.sanalisci.com/

https://www.evininustasi.com

https://www.adanzye.net/

El işi, ev yapımı ürünleri satmak içinse internette ayrı bir pazar bulunuyor. El işi ürünleri satabileceğiniz sitelerden bazıları da şöyle:

http://sur.ly/i/senyapsensat.com/

https://www.elemegi.com/

http://hobilendik.net/

https://orgupazari.com/

http://www.evdeyapsat.com/

https://www.elisicarsisi.net/

İkinci el ürünler için de internette satış yapabileceğiniz farklı pazar yerleri mevcut. İşte ikinci el ürünlerinizi satabileceğiniz bazı siteler:

https://www.ikinciyeni.com/

https://tr.letgo.com/tr

https://www.dekopasaj.com/

https://www.gardrops.com/

https://www.modacruz.com/

https://www.ikincielim.com//

https://zebramo.com/

Kendi Sitemi Kurarak Nasıl Satış Yapabilirim?

İnternetten satış yapmak için kendi sitenizi kurmak istiyorsanız yine ne sattığınıza ve hangi hedef kitleye satmak istediğinize göre site tasarımı ve içerik ihtiyaçlarınız değişecektir. Genel olarak tüm online satış sitelerinde kolayca anlaşılan ve müşterinin ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren teknik alt yapı ve yönlendirmeler olması gerekiyor.

Diyelim ki evde tasarladığınız dekoratif ürünleri kendi internet sitenizde satmak istiyorsunuz. Öncelikle ilgi çekici, olabildiğince basit ve akılda kalıcı bir site ismi bulmalısınız. Tabi bu isme ait alan adının (domain) da müsait olması fazlasıyla önemli.

Sitenizde sergileyeceğiniz ürünlerin fotoğrafları, ayrıntılı ürün açıklamaları, sitenizde yayınlanacak yazılar gibi tasarım adımlarını izlemelisiniz.

Web sitenizi yayınladıktan sonra ne yazık ki işiniz bitmiyor. Sitenizin tanıtımını ve reklamını yapacak, sosyal medya kanalları, e-posta pazarlama gibi araçlarla ulaşabileceğiniz en geniş hedef kitleye, yani potansiyel müşterilerinize ulaşacaksınız.

İnsanların web sitenizi ziyaret etmesi için onları ilgisini çekmeniz gerekiyor.

Sitenizin güncel olması ve insanlara sürekli olarak hatırlatılması gerekiyor.

Diyelim ki bir giyim mağazanız var. İnternette mağazanıza ait bir web sitesi kurmak ve oradan satışlarınızı artırmak istiyorsunuz. Ziyaretçilerinizin ürünlerinizi kolaylıkla inceleyebileceği tasarım oluşturmalı, burada sürekli yenilikler yapmalı, indirim ve kampanya seçenekleri ile ziyaretçilerinizle ilişkilerinizi geliştirmelisiniz.

Tabi burada dijital pazarlama konusu devreye giriyor. Peki dijital pazarlama nedir? Gelin onu da kısaca inceleyelim.

Dijital Pazarlama ile Satışlarınızı Artırın

Dijital pazarlama temel olarak internet üzerinden ürün ve hizmetlerin satışını amaçlayan ve bu amaç için çeşitli tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini içeren tüm çalışmalardır. İnternetten satış yaparken farklı pazarlama stratejileri izlenmektedir.

Müşteri etkilemek için sitenizde blog yazmalı, promosyonlarla ilgili e-postalar göndermeli, Facebook ve Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarında aktif olarak yer almalısınız.

Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmak için yasal gerekliliklere de uymak gerekiyor. Elbette vergi mükellefi olmanız gerekir. Webde pazarlanan eticaret sitesi yazılımlarından birini seçerek potansiyel müşteriler için cazip bir alışveriş sitesi sahibi olabilirsiniz.

İnternet dünyasının alışveriş pazarında kurallar biraz farklıdır. Müşterilere ulaşmak, sürekli satış yapmak, tanınmak için yine internetin sunduğu pazarlama fırsatlarını kullanmak gerekiyor. İnternet sitesinin temel maliyetlerini ise alan adı (domain), barındırma (hosting), tasarım, yazılım gibi kalemler oluşturuyor.

Başarılı bir web sitesi ve internette satış için sabırlı olun.

Bu kadarı da fazla mı? Biraz korktunuz veya usandınız mı? Yoksa vazgeçmeye yaklaştınız mı? İster internette ister gerçek hayatta olsun, başarıya ulaşmak sabır ister. Öyle hemen vazgeçecek isek hiçbir işe başlamamalıyız.

Elbette üstesinden gelmemiz gereken bazı zorluklar olacak, ancak şunu bilin ki adım adım ilerlediğinizde aslında tüm burada anlatılanlar sadece birer basamaktır. Ve internette satış yapmak için çok da büyük dağları aşmanıza gerek yok. Sabırla devam ettiğinizde satışların başladığını ve her geçen gün arttığını göreceksiniz.

Instagramda Ürün Satışı-İnstagramda Ürünlerimi Nasıl Satarım

Bir Önceki Yazı

İnternetten Satılan İşinize Yarayabilecek İlginç Ürünler

Bir Sonraki Yazı

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap/kaydol