İnternette Satış

İnternette Satış Yaparken İşin Sırrı Müşteriyi Anlamak

0

Müşteriyi Anlamak ne ifade ediyor ve neden müşteriyi anlamalıyız?

Müşteriyi anlamak hangi iş için gerekli değil ki? Elbette “her topal satıcının bir kör alıcısı vardır”, fakat bu demek değildir ki hiçbir girişimde bulunmadan müşteri beklemelisiniz. İnternetin de oynadığı büyük rol sayesinde, satıcılar her geçen gün müşterilere daha kolay ulaşabiliyor ve rekabet gitgide artıyor. Eğer fark yaratmak istiyorsanız, ürünlerinizin kalitesi yeterli olmayabilir. Müşteriyi anlamak işte burada kilit noktalardan birisi haline geliyor. Üretimden tüketime, her adımda kaliteyi korumanız tabii ki asla atlamamanız gereken bir adım. Ancak bunun yanı sıra en önemli şey ise müşteriyi anlamak. Bundan kastımız iste müşteriniz üç elma istiyorsa, üç elmayı verip yollamak değil. Müşteriyi kazanmak, aitlik hissini aşılamak ve memnuniyeti sürdürebilmek, işinizin devamlılığı için göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Sezgin kardeşimizin de şu yazısında belirttiği gibi müşteri ilişkileri yönetimi oldukça profesyonel olarak üzerinde durulması gereken ve işletmenize geri dönüşleri çok fazla olan bir çalışma alanıdır. Müşteri memnuniyeti üzerine yapılan çalışmalarda, verilen hizmetten memnun kalınmaması durumunda her iki müşteriden biri, ürününüzü kullanmayı bırakıyor. Mutsuz olan alıcıların, mutlu olanlara oranla tecrübelerini daha fazla insanla paylaştıklarını da düşünürsek, bu konu işinizi kolayca yaralayabilecek bir riske dönüşüyor. Müşterinin fiyattan çok sizinle / işletmenizle yaşadığı tecrübesini daha fazla önemsediği bu zamanlarda, müşteriyi anlamak adına yapmaktan kaçınmanız gerekenlerden bahsedelim şimdi.

Müşteriyi Anlamak için Sormamız Gereken Soru: Müşteri Ne ister?

1. Müşteri zaman kaybetmek istemez.

Eğer internette satış yapıyorsanız, her tıklamada müşterinin karşısına çıkan reklamlar veya karmaşık alım-satım işlemleri alıcıyı yoracaktır. Aynı şekilde dükkanınıza gelen biri, dağınıklık içerisinden istediğini bulmak için çok zaman harcıyorsa, bir daha sizinle çalışmak istememesi olasıdır. Buna telefondan internet sitesine erişimin zor olması, fazladan istenen bilgiler, geç verilen kargolar bile dahil edilebilir. Ne kadar kolay anlaşılırsanız, o kadar tercih edilirsiniz anlamına geliyor bu.

2. Müşteri derdini anlatabilmek ister.

Müşteriyi anlamak yolunda iletişim ise önemli olan ayrı bir nokta. Alıcıların size kolayca ulaşabilmesi, güvenilirliğin temelidir. Eğer herhangi bir sorun için size ulaşılamıyorsa, büyük ihtimalle bir alıcı daha kaybettiniz demektir. Şikayetleri dinlemek ve bu geri dönüşlere göre işleyişinizi yönlendirmek uzun vadede her zaman sizin için çıkar sağlar.

3. Müşteri bilgilendirilmek ister.

yrıca, olası problemler ya da sorular için, satışını yaptığınız ürünleri tanımanız önemlidir. Eğer müşteriniz konu hakkında bilgi sahibi olduğunuza inanırsa, sizden ürün satın alma olasılığı ya da herhangi bir sıkıntısında sorununu çözeceğinize olan inancı artacaktır. Örneğin bir akıllı telefon alacaksanız, normal bir market zincirindense büyük bir olasılıkla teknoloji odaklı bir zincirden almayı tercih edersiniz değil mi? Aslında mantık bu kadar basit.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Müşteri Memnuniyeti ve Satışları Artırmak için Satış Ortamını Anlamak

4. Müşteri dürüstlük ister.

Müşteriler yalandan hoşlanmaz -kim hoşlanır ki? Yerine getiremeyeceğiniz vaatlerden söz etmek yerine hiç vaatte bulunmamak sizin faydanızadır. Unutmayın, bu işlerde reklamın iyisi kötüsü olur. Kaybedeceğiniz bir müşterinin yanı sıra, kulaktan kulağa yayılan bu problem size potansiyel alıcılara mal olacaktır. Unutmayın, alıcılar artık şirketinizle olan tecrübelerini, fazladan verecekleri beş liradan daha fazla önemser haldeler. Devamlılık istiyorsanız, bu adım gerçekten çok kritik.

5. Müşteri ‘daima haklı’ olmak ister.

Sorumluluğu üzerinize almaktan çekinmeyin. Suçu müşterilerin üzerine yıkmak yerine elinizden geldiğince çözüm odaklı davranmak, memnuniyeti arttırmanın en pratik yollarından biridir. Göndereceğiniz bir özür mesajı bile, insanlarda pozitif bir izlenim bırakmanıza yardımcı olur. Kimse daha kullanamadığı bir ürünün bozulmasını istemez, üzerine sizin takınacağınız yanlış tavır ise müşteriyi anlamak yolunda yanlış bir hamle olacak ve büyük ihtimalle size bu müşteriyi kaybettirecektir.

6. Müşteri devamlılık ister.

Müşterilerin hoşnut karşılamayacağı diğer bir konu ise istikrarsızlık. Eğer kalitenizi sabit tutamıyorsanız, bunu yapabilen bir rakibinizin yerinizi alma olasılığı yüksektir. Daldan dala atlamak, kontrolsüzce işinizi büyütmeye çalışmak iyi bir fikir değildir. Yavaş ve emin adımların sizi başarıya götürmesi her zaman daha muhtemeldir.

7. Müşteri güler yüz ve alaka ister.

Müşteriler asık suratla karşılanmaktan hoşlanmaz. Bunu yönetebilmek tamamen sizde olmasa da çalışanlarınızı mutlu tutmak en etkili çözüm olacaktır. İşini sevmeyen çalışanların insan ilişkilerinde tavırlarını çoğumuz tahmin edebiliriz sanırım. Sizden beklentilerini öğrenin. Tahminlerde bulunmak ve müşterilerinizin size şikâyete gelecek kadar bunalmış olmasını beklemek yerine, her alışverişlerinden sonra tecrübeleri ile ilgili geri dönüş almaya çalışın. Elinizde bulunan veriler almanız gereken önlemler için en iyi yol göstericiler olacaktır. Şikâyette bulunulmasını beklerseniz, bu süreçte birden fazla müşteri kaybedersiniz. Müşteri eğilimi genellikle sizinle iletişime geçip sorun anlatmaktansa, direkt olarak şirketle bağını koparmaktır. Yani her şikâyette bulunan müşteri, aslında aynı sorunları yaşayan birden çok alıcınızı temsil ediyordur. Asla bu konuyu es geçmeyin ve mümkün olduğunca çabuk tedbir alın.

Müşteriyi anlamak için sosyal medyanın gücünden faydalanın.

Son olarak, birçok milyon dolarlık şirketlerin kullandığı, zamanın getirisi olan sosyal medyadan bahsedeceğiz. Müşterilerinizle bire bir görüşmenin en kolay yollarından biri olan sosyal medya, doğru kullanıldığında potansiyel alıcı kitlenizi arttırır. Kurumsallığı elden bırakmadan, takipçilerinizle olan direkt iletişiminiz ise aitlik hissini arttıracaktır. Buna genel bir örnek verecek olursak, toplu atılan mesajların, kişisel olarak atılanlar kadar önemsenmediğini söyleyerek açıklayabiliriz. Yani sosyal medyayı kullanın ve insanların dilinden anladığınızı gösterin. Markanız sosyal medya trendlerini takip etmekten kaçınmamalı. Reklam için tüm servetinizi dökmek yerine, kendi reklamınızı kendiniz yapmanın en kolay yoludur bu. Müşteriyi anlamak başarınızı oluşturacak temellerden biridir. Davranışlarınızın markanız için her zaman bir geri dönüşü olacağını ve bunun sizi ileri taşıyabileceği gibi, aşağılara da sürükleyebileceğinin farkında olarak işinizi yönetin. Keyifli satışlar! Yazar: Eda Yıldırım

İnternette Ürünlerimi Nasıl Satarım

Bir Önceki Yazı

İnternetten Ürün Satışı ile İlgili Birkaç Önemli Nokta

Bir Sonraki Yazı

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap/kaydol