Dijital Pazarlama

Hangisi Daha Etkili: Geleneksel Pazarlama vs. Dijital Pazarlama

0
yeni nesil pazarlama

Perakende Sektörünün Yeni Gündemi: Geleneksel Pazarlama mı Dijital Pazarlama mı Daha Etkili?

Dijital pazarlama mı yoksa geleneksel pazarlama mı? Bu soru uzun yıllar soruldu, hakkında yazıldı, çizildi tartışıldı ama.. Artık işini geleceğe taşımak isteyen küçük, orta ve büyük işletmeler, yeni nesil pazarlama trendlerine uyum sağlamaya çalışıyor. Bütçe kısıtlamaları sebebiyle tercih yapmakta zorlananlar, aktif olarak yürütecekleri çalışmalarda müşteri beklentilerine odaklanabilirler.

Geleneksel Pazarlama Hangi Sektörler İçin Uygundur?

Tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak hazırlanan geleneksel pazarlama planları, yerel kitleyi belirlemek için en uygun yöntemdir.

  • El ilanları
  • Reklam panoları
  • Televizyon ve radyo spotları

yardımıyla geniş kitlelere ulaşan firmalar, yazılı materyallerinde basit ve anlaşılır bir dil kullanmalıdır. Bu yöntem özellikle ülkemizde hazır giyimden gıdaya, elektronikten eğitime kadar pek çok farklı sektörde tercih edilmektedir. Geleneksel pazarlama çalışmalarının maliyeti dijitale oranla daha yüksektir.

Geleneksel Pazarlamanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İstenen reklamın kolay yapılmasını sağlayan geleneksel pazarlama yöntemlerinde kullanılan malzemeler saklanabilir ve yeniden kullanılabilir. Anlaşılması kolay ve akılda kalan teklifler, tüketiciyi harekete geçirmeyi hedefler. Doğru planlanan ve yürütülen çalışmalar istenen sonuçları verir. Bu aşamada pazarlamanın başarısı için doğru zaman, kişi ve yer kuralı unutulmamalıdır!

Dijital Pazarlama Nedir? Ne Değildir?

Basit bir dille dijital kanallar aracılığıyla yapılan reklam ve tanıtım çalışmalarına “Dijital Pazarlama” denir. İnternet, mobil uygulamalar ve sosyal medya önde gelen dijital pazarlama kanalları arasında sayılabilir.

Yeni nesil bir trend olmanın dışında tüketici davranışlarına odaklanan çalışmalar, kullanıcılara keyifli bir deneyim yaşatmayı hedefler. Rekabet konusunda fark yaratan ve müşteriyle kurulan bağı geliştirmeyi sağlayan taktikler, satış potansiyeline olumlu katkı sağlar. Müşteriler ve markalar arasında kurulan güçlü bağ, gerçek zamanlı ve dinamik bir yapıya sahiptir.

Dijital pazarlama ne değildir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde kullanılan kanallar dijital pazarlamanın parçası değildir. Tek taraflı iletişime imkân veren geleneksel yöntemler, dijital pazarlamada yerini çift taraflı interaktif bir iletişime bırakmıştır. İzlenimler üzerine değil deneyimler üzerine kurgulanan dijital pazarlama çalışmaları, geleneksel yöntemleri geri plana itmeyi başarmıştır.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Satış Yapmanın En Kolay Yolu Nedir?

Geleneksel ve Dijital Pazarlamanın Birbirinden Farkı Var mı?

Teknolojinin gelişmesi ve tüketici beklentilerinin değişmesiyle birlikte pazarlama alışkanlıklarında da değişiklikler olmuştur. Hızla gelişmeye devam eden dijital pazarlama kanalları, marka bilinirliği üzerinde olumlu katkılar sağlar.

Yeni yöntemleri başarıyla uygulayanlar kısa süre içerisinde hedef kitleyle buluşarak satışlarını artırabilirler.

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasında farklar şu şekilde sıralanabilir:

Maliyet: Geleneksel pazarlamada maliyetler yüksektir. Dijital pazarlamada ise müşteriye her an birden fazla kanaldan daha düşük bütçelerle teklifler sunulabilir.

İletişim: Bu yöntem geleneksel pazarlamada tek taraflıdır. Hedef kitle kendine ulaşan bilgileri okur veya dinler. Dijital pazarlamada ise karşılıklı, etkili bir iletişim kurma fırsatı vardır. Gerek paylaşımlarla gerekse soru&cevap yöntemleriyle tüketicinin markaya destek vermesi sağlanır.

Zaman: Geleneksel pazarlama için hazırlanan reklam kampanyaları belirlenen süre zarfında yürütülür. Yaşanan herhangi bir aksilikte telafi zordur ve uzun zaman alır. Anı yakalayan ve beklentilere uygun olarak yenilenebilen dijital pazarlama bu özelliğiyle markalara dinamik bir zemin hazırlar.

Ulaşılabilirlik: Geleneksel pazarlamada müşteriye belli saat aralıklarında ulaşılabilir. 7/24 açık bir kanal olarak düşünülen dijital pazarlamada ise kullanıcılara yer ve zaman kısıtlaması olmadan erişim sağlanabilir.

Dil: Geleneksel pazarlamanın dili daha resmidir. Buna karşılık dijital pazarlamada hedef kitleye uygun daha sıcak ve samimi bir dil kullanılabilir.

Dijital Pazarlama Stratejisi Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler

Kapsamlı bir strateji hazırlarken ana başlıkların önceden belirlenmesi hata riskini ortadan kaldırır. İşe hedef belirleyerek başlanmalı ve süreç içinde hangi platformların kullanılacağı belirlenmelidir.

Hayata değer katacak, bilgilendirici içerikler üretildikten sonra paylaşımları ve ardından değerlendirmeleri yapılmalıdır. Dijital platformlar üzerinde kurulacak olan düzen analiz ve veri takibini de kolaylaştırır.

Dijital Pazarlamanın Olmazsa Olmazı: İçerik Pazarlama

Web sitesinden blog yazılarına, sosyal medya hesaplarından e-posta hizmetlerine kadar her yerde öne çıkan içerik pazarlaması, yeni nesil tercihlere hitap eder.

  • Etki alanını güçlendiren
  • Yaratıcılıkta sınır tanımayan ve
  • Anında gündem oluşturabilme gücüne sahip olan

içerik pazarlaması isteyen herkesin markayla ilgili deneyimlerini takipçileriyle paylaşmasına olanak tanır.

Müşteri Davranışları Analizi

Müşteri davranışlarını anlık olarak analiz etmek dijital pazarlamanın getirdiği en büyük avantajlar arasında sayılabilir. Elde edilen verile ışığında; hedef kitlenin davranışları ölçülebilir, rekabet ortamı yaratılabilir. En önemlisi bu faaliyetlerin maliyetleri son derece uygundur.

Reklam verene soru sorabilen, yorum yapabilen müşterilerle sıcak bir marka ilişkisi yakalanabilir. İnsanların her an dikkatini çekecek yeni taktikler kullanılarak yeni teklifler hazırlanabilir.

Geleneksel ve Dijital Pazarlama Birlikte Kullanılabilir mi?

Markaların kapsamlı bir pazarlama stratejisi olması halinde iki yöntem bir arada uyum içinde kullanılabilir. Birbirinden çok farklı görünmekle birlikte entegre bir çalışmaya uygun olan yöntemler, markalara çeşitli avantajlar sağlar. Verimli sonuçlar alınması için hedeflerin ve hangi yöntemin hangi aşamada kullanılacağının sürecin başında belirlenmesi gerekir.

  • Verilecek mesajlar arasında tutarlılık olması son derece önemlidir.

Çok boyutlu bir kampanyada her iki yöntem kullanılarak müşteriler satışa yönlendirilebilir. Farklı kanallar üzerinden sunulan teklifler, avantajlar ve ödeme yöntemleri anlatılarak satış odaklı bir kampanya yönetilebilir.

Kuvvetli bir iletişim için; sosyal medya kanalları, arama motoru optimizasyonu, görseller ve videolar eşliğinde yeni nesil dijital pazarlama kanallarından faydalanılabilir. Mevcut müşterileri kaybetmeden yeni müşteriler kazandıran kanallarda istenen sonuca ulaşmak için sabırlı bir çalışma sürdürülmelidir.

Markalar için Dijital Pazarlamanın Çekim Gücü

Dijital pazarlama eşliğinde sadece yerel değil uluslararası bir müşteri kitlesi hedeflenebilir. Kampanya planlaması hedef kitlenin beklentileri, cinsiyet, yaş ve demografik yapıya uygun olarak yapılabilir.

Geleneksel pazarlamayla karşılaştırıldığı zaman markalara daha geniş seçenekler sunan dijital pazarlama maliyetleri çok daha düşüktür. Daha çok işlevsel hizmet sunan dijital teknikler, geleneksel yöntemlerle desteklenerek müşteri memnuniyeti istenen seviyeye çekilebilir.

Yazar: Candan Tulun Heyecan

Online Satışta Başarılı Olmanın 3 Yolu

Bir Önceki Yazı

Renklerin Satışa Etkisi: Bir Tonla Değişir Her Şey…

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategoriden Daha Fazla Yazı: Dijital Pazarlama