E-commerce, online shopping, internet purchases concept. Yellow shopping basket on computer laptop keyboard, 3d illustration
dünyanın en iyi alışveriş sitesi

Dünyanın ilk alışveriş sitesi olarak kayıtlı adres ahan da budur: Amazon.com

Günümüzün vazgeçilmez unsurlarından olan alışveriş siteleri bir zamanlar hayatımızda yoktu. Ama bugün tüm teknolojik gelişmelere olduğu gibi internetten alışverişe de öylesine alıştık ki, sanki hayatımızda hep var olmuş gibi algılıyoruz. Online mağazalar ve alışveriş siteleri hayatımıza o kadar girdi ki gerçek dünyadaki mağaza ve marketlerin yerini sanal dünyadakiler almaya başladı.

İnternetten alışveriş tarihinin en başında ise Amazon adlı alışveriş sitesi bulunuyor. 1994 yılında kurulan Amazon dünyanın ilk alışveriş sitesi olarak kayda geçmiş olan bir adres. Günümüzde hala Kuzey Amerika başta olmak üzere ilk tercih edilen alışveriş siteleri arasında yer alıyor.

Jeff Bezos tarafından Seattle’da kurulan Amazon internet alışveriş sitesinin isminin Amazon olmasının nedeni ise alfabetik sıralamada başlarda yer alma düşüncesidir. O zamanlar sanal dünyada bir markanın adı müşterilerin size daha kolay ulaşması açısından da önem arz ediyordu. Sanal dünyada Amazon alışveriş sitesiyle birlikte yeni bir pazarlama yönetimi şekli de doğmuştur.

Dünyanın en iyi alışveriş siteleri…

Dünyanın ilk alışveriş sitesinin kurulmasından bu yana yüz binlerce alışveriş sitesi kuruldu ve hala bunlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Bu sitelerin içinden bazıları öne çıkmayı başarırken bazıları internetin dipsiz kuyularında kayboluyor.

Dünyanın en iyi alışveriş siteleri denildiğinde ilk sırada Amazon’un bulunduğunu söylemek çok iddialı bir fikir olmasa gerek. Dünyada öne çıkan diğer alışveriş sitelerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Alibaba
 • Ebay
 • Walmart
 • Otto Group
 • Tesco
 • Rekuten
 • Best Buy

Bu alışveriş sitelerinin merkezleri de Çin, Amerika, Japonya, Fransa gibi ülkelerdir. Başarılı alışveriş sitelerinin dijital pazarlama stratejilerinde ortak özellikler görülür.

Dünyanın önde gelen alışveriş sitelerinin ortak özellikleri nelerdir?

Başarılı alışveriş sitelerinin öncelikle güvenilirlik konusunda sıkı çalıştığını söyleyebiliriz. Müşteri ilişkilerinde internet dünyasına özgü sürdürülebilir müşteri yönetimi uygulaması var. İnternetten alışveriş yapmanın kolaylığının yanında müşterilere her zaman destek sunmak önemli.

E-ticaretin büyük oyuncuları olan şirketlerin sanal dünyanın kurallarına göre oynadığını görüyoruz. Sanal dünyada ürün satışı yapmak ve müşteri devamlılığını sağlayabilmek internet sitesinin saat gibi işleyen yapısına da bağlıdır. Kusursuz site tasarımları sayesinde başarılı alışveriş siteleri müşterilerin güvenini kazanmaktadır.

Ürünlerin kalitesi ve zamanında müşteriye ulaşması da oldukça önemlidir. Müşteriler en iyiye en kolay şekilde ulaşmak isterler. Başarılı alışveriş siteleri de bu beklentiyi tam olarak karşılamaktadır.

Müşterilerin bazı sitelerden gözü kapalı alışveriş yaptığını söyleyebiliriz. Çünkü bu sitelerden alacakları ürünlerin kaliteli olacağına ve sorunsuz ellerine ulaşacağına inanıyorlar. Bir sorun yaşadıklarında şirketin bunu hemen telafi edeceğini de biliyorlar.

Başarılı alışveriş sitelerinin hizmet standartları müşteriler tarafından onaylanmış oluyor. Tanınan, bilinen ve güvenilen bir alışveriş sitesi olmak da tabi ki belli bir süre ve hizmet kalitesinin kanıtlanmasını gerektiriyor. Türkiye’de en iyi alışveriş siteleri olarak bilinen Hepsiburada, Gittigidiyor gibi siteler de hizmet kalitesini kanıtlamış olan ve en çok tercih edilen siteler arasında yer alıyor.

Dünyada internetten alışveriş hacmi ne kadar?

İnternetten alışveriş giderek yaygınlaşırken araştırma şirketleri 2025 yılına geldiğimizde alışverişlerimizin %20 sinden fazlasını internetten yapacağımızı söylüyor.

İngiltere internetten alışveriş konusunda en önde gelen ülke olarak öne çıkıyor. İngilizler %15,6 oranında online alışveriş rakamlarına sahip. %13,8 civarında rakamlarla Çin ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise %11,5 civarında rakamlarla Norveç geliyor. Dördüncü Finlandiya, beşinci Güney Kore ve altıncı ise Amerika.

İnternetten alışveriş hacminde en çok alınan ürünler açısından ise durum şöyle:

%53,9 Bilgisayar, %33,7 Akıllı telefon, %12,4 Tablet bilgisayar.

İngiltere ve Norveç gibi ülkelerde gıda alışverişlerinin de büyük kısmının internetten yapıldığı görülüyor. İnternetten en çok alışveriş yapanların yaş ortalaması ise 18-24. Toplam harcama açısından bakıldığında tüm dünyada harcamaların 2018 yılında %8 den fazlası internetten yapıldığı araştırmalarla ortaya konmuş durumda. Dünya genelinde e-ticaret perakende oranları %30 civarındayken ülkemizde henüz %1,2 civarında seyrediyor. İnternetten alışveriş hacmi tüm dünyada hızla büyürken ülkemizde de oranlar artıyor.

ürün görseli

Oneplus 6

8.9

The OnePlus 6 is a refreshing glass-based design change for the phone series. Not only does the phone pack the latest flagship processor and up to a whopping 8GB of RAM, it still comes with a solid battery life. Most importantly, the OnePlus 6 features a much improved camera that even beats the iPhone X.

Pros
 • New elegant design
 • Vastly improved camera
 • Silky smooth interface
 • Solid battery life
 • Great value
Cons
 • No wireless charging
 • No microSD expansion
 • The most expensive OnePlus phone yet

El Emeği Ürünleri İnternetten Satışa Sunmak: Özel Bir Deneyim Hikayesi

Bir Önceki Yazı

Dünyanın En Zengin İnsanı İlan Edilen Jef Bezos’un İnternet Satış Hikayesi

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir