Sevgililer Günü

14 Şubat için Hediyelik Ürünleri Nasıl Satarım

0

14 Şubat Sevgililer Günü, Satıcılar Bayramı

14 şubat demek sevgililerden çok satıcıların sevinmesi demek. Evet ne de olsa işin özü aslında ticarete dayanıyor. Tamamen ticari kaygılarla ortaya atılmış ve adeta “üretilmiş” günlerden biri olan bu günde de çok çeşitli ürünlerinizi satarak önemli gelirler elde edebilirsiniz.

14 Şubat Hediye Dünyası

Sevginin, aşkın, sadakatin bir göstergesi olan 14 şubat kişilerin birbirlerine olan duygularını yansıtma da büyük aracıdır. Bu aracı sayesinde söylenmesi gereken ancak söylenemeyen hisler dile gelir. Böylesine etkileyici bir günde sevdiklerine alacakları hediyelerin etkileyici olmasını isteyenler sizin için bir fırsattır. Birçok firma 14 şubata özgü tasarımlı ürünleri sevgililer için tasarlayıp piyasaya sunuyor. Hediyelik ürünler linkleri tamamen sevgililer için ayrılmasa da birçoğu onlar içindir. Eğer sizin de aklınızda bugünden gelir elde etme fikri ve elinizde hediyelik ürünler varsa ve bunları nasıl satarım acaba diyorsanız, gelin yapabileceklerinizden biraz bahsedelim.

14 Şubat Ürünleri Satışı

Popüler adresleri mekan edinin

14 şubat için ürün satışı yapmak istiyorsanız 14 şubatta herkesin en çok bulunduğu mekanlara gidin. Ürünlerinizi hediyelik eşyalar satan ve satıcılara açık olan sanal ortam pazar sitelerine koymayı düşünmelisiniz. Gittigidiyor, sanal pazar, sahibinden gibi siteler bunun için en bilinen örnekler olsa da, daha bunlara benzer pek çok siteler de de kendinize yer bulabilirsiniz. Birçok kişinin ziyaret ettiği alışveriş sitelerinde ürünlerinizi sergilemek size daha fazla rağbet olması ihtimali demektir. 14 şubat hediyelik eşyaların satışı zaten oldukça hızlı olduğundan internet sitesinden yok satması içten bile değildir. Elbette ki ürünün özellikleri satışında oldukça büyük önem arz eder. Bu nedenle ürünün sevgililer günü hediyelik ürünler raflarından değilde internet üzerinde arayış içinde olanlar binleri geçecektir.

Web Sitesi Olmazsa Olmaz

Günübirlik bir kucak gülü sokak aralarında satmaya çalışan bir solo girişimci değilseniz, mağazanızda sattığınız ürünleri web sitenizde sergilemeniz en doğal olan şey. Fakat sevgililer gününde satışları artırmak ve daha özel ürünler satmak istiyorsanız, bu gün yaklaşırken web sitenizde bunu insanlara duyurmanız gerekir. Web sitenizde yapacağınız bazı basit güncellemelerle insanlarda haftalar öncesinden bu konuyla ilgili heyecan ve merak uynadırmaya başlayabilirsiniz. Birkampanya yapabilir, özel bir landing page tasarımıyla bu kampanyayı facebook twitter ve benzeri sosyal ağlarınızda duyurarak ziyaretçilerinizi bu landing page yani varış sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Sosyal Medyayı Güçlü Kullanın

Sosyal medyanın gücünü hafife alan tüm perakendeciler, toptancılar ve pazarlamacılar bugün birer ikişer sosyal medyaya koşuyor, internette sosyal medyada satışlarını nasıl artırabileceklerini ve kampanyalarını nasıl yürütebileceklerini araştırıyorlar. Hatta marka algısı oluşturma konusunda sosyal medyanın gücünden nasıl faydalanabileceklerini öğrenmeye çalışıyor ve öğrendikçe bu konuya daha çok önem veriyorlar. Özellikle bir önceki maddede anlattığım gibi web sitenizle sosyal medya hesaplarınız arasındaki bağı güçlü tutmaya çok özen göstermelisiniz. İnsanlarla etkileşim kurun, sorularını cevaplayın, kampanyanızla ilgili yorumlarına hızla cevap verin, onları sürekli sitenize ve mağazanıza davet edin, teşvik edin. Çünkü sosyal medyadaki insanlar gerçektir ve kimse facebookta bir markanın sayfasına eğlenmek için girmez. Onların asıl amaçları indirim kuponları yakalamak, kampanyalardan haberdar olmak ve en yeni çıkan ürünleri takip etmektir. Bir de ürünlerle ve markayla ilgili yorumları okumak için gelirler. Öyleyse onları önemseyin ve onlarla en doğru biçimde iletişim kurun.

14 Şubat Satış Listeleri

14 şubat günü ve bir hafta öncesi dahil ülke genelinde bir araştırma yapılırsa görülecektir ki, en çok satış altın, gümüş gibi ziynet eşyalarından çok takı gibi manevi değerinin yüksek olduğu eşyalar olduğu görülebilir. Satış için bir diğer ayrıntıda takı gibi maddi değeri olmayan ürünlerin maliyeti de oldukça yüksektir. Üreticiler bunu dikkate alarak satış yapmalı ve kendi müşterilerini oluşturmalıdır. Bu sayede sadece özel günler için değil diğer günler içinde bir müşteri alt yapısı oluşturarak bu iş alanında ilerlemek mümkündü

Bir Moda Tasarımcıdan Satış ve Pazarlamaya Bakış: ilk Adımlar

Bir Sonraki Yazı

Bu Yazılar da Hoşuna Gidebilir

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir